13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU nu mai pot pierde locul patru

Divizia A la handbal masculin a luat o pauză de două săptămâni. Cu toate astea, în sala Polivalentă din Focşani s-a desfăşurat partida CSM 2007 - CSU Galaţi, restanţă din prima etapă din retur, atunci când vremea nu le-a permis studenţilor să ajungă pe tărâm vrâncean. Chiar dacă nu mai prezenta vreo miză, dar ţinând cont de orgoliile existente în cele două tabere, care în ultimii ani au dat naştere la dueluri aprige atât în teren cât şi în tribune, ne aşteptam la un nou episod cu săbiile scoase din teacă. N-a fost cazul, pentru că echipa gălăţeană a jucat foarte bine, a condus de la început până la sfârşit pe tabela de marcaj, obţinând o victorie logică. „N-am avut niciun fel de probleme, ne-am apărat foarte bine, poarta ne-a ajutat şi cu cinci minute aveam un avantaj consistent pe tabela de marcaj, 9 goluri. Am obţinut cea de-a 16-a victorie din acest campionat, ne-am consolidat poziţia din clasament, ne-am depăşit deja obiectivul, fiind învinşi practic doar de primele trei clasate, echipe care au loturi de Liga Naţională”, ne-a declarat antrenorul gălăţean Mihai Pantea. Rezultat final: CSM 2007 Focşani - CSU Galaţi 21-26 (8-13). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Andronic, Vîrlan - Lăpuşneanu (7 goluri), Bursuc (8), Dospinescu, Mârşiu (1), Secară (1), Băhnăreanu (8), Frangulea (1). CSU va mai juca două meciuri în acest sezon: la HC Universitas Iaşi (17 mai) şi cu Poli Ştiinţa Miroslava (24 mai).