06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii lui Florin Andronic au terminat anul victorioşi

Sala sporturilor Dunărea din oraşul nostru a găzduit vineri la prânz partida CSU Galaţi -Teutonii Ghimbav din cea de-a 12-a etapă a Diviziei A, seria B la handbal masculin. La prima vedere, formaţia din Ghimbav, una cu buget imens şi pretenţii la barajul de promovare, care a ajuns la Galaţi de joi seara pornea ca favorită. Aşa cum s-a dovedit de multe ori, zicala că socoteala de acasă nu se potriveşte cu cea din târg s-a adeverit. În ciuda absenţelor importante: Cristian Mârşiu, Iulian Chiriac şi cu Rareş Costea, care s-a reaccidentat din prima repriză şi nu a mai intrat, handbaliştii conduşi de Florin Andronic s-au mobilizat, au jucat foarte bine în prima repriză, scor 13-10, au trecut cu bine peste momentele dificile din repriza a doua când Teutonii, care au practicat un joc dur încă de la început, fiind preocupaţi de scoaterea din joc a pieselor importante din angrenajul nostru, din acest motiv doi jucători au primit cartonaş roşu şi au fost descalificaţi, au trecut în avantaj în două rânduri: 17-19 şi 18-20 în min.45. CSU a avut o tresărire de orgoliu pe final, s-a desprins la trei goluri, scor 26-23 în min.55 iar într-un final incendiar, Ionuţ Andrei a adus victoria, scor final: 27-26. Lotul folosit de echipa gălăţeană: Dinu 16 intervenţii, Dorobăţ -Soare 9 goluri, Buţea 3 g, Chertif, Ioniţă, Bădărău 4 g, Costea 2 g, Andrei 4 g, Pascu, Albu 1 g, Chiriac, Ionescu 3 g, Popa. CSU Galaţi termină prima fază a campionatului pe locul 4 cu 21 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului 3, Teutonii.