23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Problemele se acutizează la echipa care reprezintă Galaţiul în Divizia A. În ultima etapă a turului, handbalistele gălăţene, cu antrenorul Valeriu Costea pe bancă, au jucat sâmbătă la prânz, în sala Polivalentă Dunărea, cu HC Activ CSO Plopeni, o echipă modestă, cu o singură victorie şi un rezultat de egalitate în 10 etape. Din păcate, calculelele hârtiei, care indicau pe HC Danubius ca favorită certă, au fost infirmate. Oaspetele şi-au arătat intenţiile încă de la început când au condus cu 3-0 după 5 minute. Mirabela Cricleviţ a sunat adunarea, gălăţencele au restabilit egalitatea în min.20 şi apoi au trecut în avantaj. Situaţia a părut să intre pe făgaşul normal şi echipa gălăţeană a avut trei lungimi avans la un moment dat. Ultimul sfert de oră a fost un dezastru pentru echipa noastră, care a comis foarte multe greşeli şi a ratat nepermis, oaspetele au stat la cotitură, au ştiut să profite şi au obţinut o victorie nesperată. Oricum, o zi neagră pentru istoria handbalului feminin gălăţean.
Rezultat final: HC Danubius -HC Activ CSO Plopeni 22-23 (11-9). Lotul folosit de echipa noastră: Cristina Bălănică (14 intervenţii), Daniela Goldic (2 intervenţii) - Iulia Artean (2 goluri), Cristina Marcu, Maricica Trandafir (3), Irina Diaconu (4), Irina Başa, Mirabela Cricleviţ (6), Delia Mărginean (5), Marina Bulancea (2), Alexandra Peleneagră. Echipa gălăţeană a încheiat turul pe locul VI cu 18 puncte iar viitorul este sumbru.