28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM au obţinut un punct în prima deplasare

Miercuri seara, Patinoarul Olimpic din Braşov a găzduit prima confruntare din acest sezon dintre Corona şi CSM Galaţi. Partida dintre cele două echipe cu pretenţii în ciuda schimbărilor apărute în ultima perioadă nu s-au dezminţit şi au oferit o partidă spectaculoasă spre deliciul suporterilor. Echipa gălăţeană antrenată de Vadim Sakraiciuk şi Cornel Chiriţă, chiar dacă a fost formată mult mai târziu a jucat foarte bine şi puţin a lipsit să plece acasă cu toate punctele. CSM a deschis scorul prin Zagidullin din pasa lui Neznamov, dar braşovenii au revenit şi au terminat în avantaj primele 20 de minute, scor 2-1. Echipa de la Dunăre a început cu un parţial de 3-0: Fefelov în superioritate numerică (Baskov, Kiricenko), Kiricenko (Fefelov), Neznamov (Berdilă, Butuchnov) repriza a doua pe care după încă un gol marcat de Rybalko, în superioritate numerică, ajutat de Butuchnov şi Fefelov au încheiat-o în avantaj, 5-3. Mai mult chiar, CSM Galaţi a condus cu 7-4, au mai marcat: Zagidullin şi Fefelov în min. 52.43. Finalul a fost dramatic, Corona a atacat în valuri şi a egalat cu 17 secunde înainte de terminarea timpului regulamentar şi apoi a profitat de o superioritate numerică în overtime, reuşind golul victoriei. Rezultat final: Corona Braşov - CSM Galaţi 8-7 ot (2-1, 1-4, 4-2, 1-0). Echipa noastră se află pe locul 3 cu 19 puncte şi va juca acasă dubla cu Sportul Studenţesc, pe 17 noiembrie - ora 18.30 şi 18 noiembrie - ora 11.00.