13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
După mai multe amânări şi reprogramări, s-a reluat barajul pentru calificarea în careul de aşi ai Ligii Naţionale de Hochei. Patinoarul „Mihai Flamaropol” din capitală a găzduit vineri seara partida Steaua Rangers Bucureşti - CSM Dunărea Galaţi. Pentru a nu mai păţi ruşinea de la Galaţi, deţinătorii Cupei României au tratat jocul cu maximă seriozitate şi au marcat câte un gol în primele două reprize. Avantajul nu a fost suficient, gălăţenii, care nici de data aceasta nu i-au putut utiliza pe cei doi golgeteri: Juraj Zemko şi Levente Elekeş, nu au renunţat la luptă şi au restabilit egalitatea la începutul ultimei reprize. Finalul a fost pe muchie de cuţit, steliştii au fost mai lucizi şi au înscris un gol decisiv prin Alexandru Munteanu (min. 51), deşi se aflau în inferioritate numerică pe gheaţă. Rezultat final: Steaua Rangers - CSM Dunărea 4-2 (1-0, 1-0, 2-2). Pentru echipa gălăţeană au punctat Attila Tanko şi Martin Baron. Duminică, după închiderea ediţiei, CSM Dunărea a întâlnit formaţia Progym, la Gheorgheni. Programul infernal va continua şi dacă nu vor apărea alte probleme meteo sau de altă natură, hocheiştii din oraşul de la Dunăre vor disputa patru meciuri în această săptămână: o dublă cu Corona Braşov (21 şi 22 februarie, în deplasare), cu Steaua (24 februarie) şi cu Progym (26 februarie), ultimele două pe teren propriu.