02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Partida de la Gheorgheni dintre formaţia locală Progym şi CSM Dunărea Galaţi, contând pentru cea de-a X-a etapă din Liga Naţională de hochei, se anunţa interesant. Ba chiar ţinând cont de componenţa celor două loturi de jucători, băieţii lui Marius Trandafir porneau cu prima şansă. Calculele hârtiei nu s-au confirmat din păcate şi harghitenii au obţinut o victorie neaşteptată şi la o diferenţă clară. În ciuda experienţei superioare, dunărenii se pare că şi-au tratat adversarii de sus şi asta i-a costat. Conform statisticii raportul şuturilor a fost strâns, 36-35. Diferenţa s-a făcut la nivelul portarilor. Molnar Szabolc, golkeperul gazdelor a prins o zi extraordinară şi a parat 33 de şuturi. De partea cealaltă, veteranul Dunării Viorel Radu nu a fost în apele lui, în ultimele 20 de minute fiind şi schimbat cu Lucian Hangan. Partida a fost dură, Dunărea a primit 38 de minute de eliminare iar cei de la Progym, 28 de minute. Rezultat final: Progym Gheorgheni - CSM Dunărea 11- 2(3-0, 4-1, 4-1). Pentru gălăţeni au marcat: Filip Randa, din pasa lui Marius Mărcuş (la scorul de 4-0) şi Martin Person, dintr-un şut de penalitate (la scorul de 7-1). În ciuda acestei înfrângeri usturătoare, CSM Dunărea se menţine pe locul IV cu 13 puncte. Până la sfârşitul anului, echipa noastră va mai susţine două partide: cu Steaua Rangers (17 decembrie, acasă) şi cu CSS Miercurea Ciuc (19 decembrie, deplasare).