19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au muncit din greu să învingă Steaua

Patinoarul Ollimpic din Braşov a găzduit luni seara prima partidă din seria de trei din această săptămână dintre Steaua Bucureşti şi CSM Galaţi. Surprinzător, steliştii au intrat hotârâţi pe gheaţă şi acest lucru s-a materializat şi pe tabela de marcaj, bucureştenii conducând cu 2-0 după primele 10 minute, scor cu care de altfel s-a şi încheiat prima treime. Echipa gălăţeană a restabilit egalitatea la jumătatea celei de-a doua reprize prin reuşitele lui: Neznamov şi Skachhkov, ambele în superioritate numerică.
Partida s-a încins, Steaua nu a renunţat la luptă şi a mai condus de două ori cu 3-2 şi 4-3. Echipa gălăţeană şi-a continuat cursa de urmărire şi a revenit pe tabela de marcaj, marcatori: Skachkov, în dublă superioritate şi Kyrychenko. CSM-ul s-a descătuşat în ultima repriză, a marcat de două ori prin: Neznamov şi M.Biro şi a obţinut o victorie muncită dar absolut meritată. Rezultat final: Steaua Bucureşti - CSM Galaţi 4-6 (2-0, 2-4, 0-2). Minute de penalizare: 30-47. Partida revanşă s-a disputat marţi după închiderea ediţiei.