05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Înfrângere prea severă pentru Oţelul la Arad

La Arad, UTA şi Oţelul s-au întâlnit joi după amiază în derbiul pentru câştigarea play-out-ului din Superligă. Cele două combatante nu s-au dezminţit, au trecut peste perioada de tatonare şi au imprimat un ritm alert jocului. Oţelul a beneficiat în min.10 de primul corner, Cisotti a executat, Alexandru Pop a marcat, dar se afla în offside. Peste şase minute, oţelarii au irosit o ocazie uriaşă, la centrarea lui Cisotti, lovitura de cap a lui Teles a trecut de puţin pe lângă poarta gazdelor. Echipa gazdă a replicat în min.21 cu lovitura de cap a lui Conte care s-a scurs pe lângă poartă. Oţelul a fost echipa mai periculoasă, dar şutul lui Cisotti (min.22) a fost respins de portarul Kucher. Fazele de poartă au alternat la cele două porţi, cu câte o oportunitate de ambele părţi, Tănasă respectiv Mihai, jucătorii Under 23. Antrenorul gazdelor Mircea Rednic a făcut două mutări la pauză, dar tot oţelarii lui Dorinel Munteanu au fost mai incisivi. Împotriva cursului jocului, UTA a deschis scorul în min.62 prin Omondi, care deşi a fost talonat de Zivulic, l-a executat pe Pap. Oţelarii au acuzat şocul şi au mai primit două goluri pe contraatac de la Luckassen şi R.Pop, jucători introduşi în partea a doua pe teren de Mircea Rednic. Echipa gălăţeană a punctat doar la impresia artistică, reuşind golul de onoare în prelungiri prin căpitanul Cisotti, cu un şut deviat. Scor final: UTA Arad - SC Oţelul Galaţi 3-1 (0-0).