02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă la prânz confruntarea CSU Galaţi - Politehnica Iaşi, contând pentru cea de-a 16-a etapă a Diviziei A la handbal masculin. Partida a avut două reprize diametral opuse. Studenţii gălăţeni au intrat extrem de motivaţi pe teren şi au condus în permanenţă pe tabela de marcaj. Nu ştim ce s-a întâmplat la vestiare la pauză pentru că în partea a doua situaţia s-a schimbat cu 360 de grade. Timp de 10 minute seceta s-a făcut simţită în tabăra gazdelor, ieşenii au profitat şi au marcat de şase ori consecutiv. Oaspeţii au zburdat pur şi simplu pe final şi au obţinut o victorie la care la un moment dat nu mai sperau. Gălăţenii au pierdut ruşinos un joc pe care l-au avut în mână şi astfel şi-au diminuat şansele de a se califica la barajul pentru promovarea în Liga Naţională. De remarcat că jucătorul gălăţean Mârşiu a fost descalificat în min. 40. Rezultat final: CSU Galaţi - Poli Iaşi 24-31 (15-12). Antrenorul Mihai Pantea a folosit lotul: Andronic, Fuică - Albu (1gol), Tudorache (3), Raţă (1), Anghel (3), Costea (2), Grigore (2), Vasilache, Cobuz (4), Bursuc(4), Ragea (1), Nica, Mârşiu (3).Celelalte rezultate: CSM Focşani 2007 - HC Vaslui 16-19, LPS Piatra Neamţ - U Bucovina II Suceava 31-34.