26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Ionuţ Apostu şi Cristi Boboc au devenit vicecampioni naţionali

Sala de atletism din Complexul Naţional Lia Manoliu din Bucureşti a găzduit sâmbătă şi duminică Campionatul Naţional de atletism pentru seniori şi tineret. CSU Galaţi şi-a onorat participarea la această competiţie aşa cum se cuvine. Cristi Nicuşor Boboc, sportiv care are dublă legitimare Farul Constanţa - CSU şi-a reconfirmat cartea de vizită şi a urcat pe treapta a doua a podiumului la seniori în proba de triplusalt cu rezultatul de 16,37 metri, la doar şapte centimentri de multiplu campion naţional Marian Oprea.
Un rezultat deosebit l-a realizat în proba de aruncarea greutăţii, Ionuţ Apostu, care a devenit vicecampion naţional la tineret şi a ocupat locul 4 la seniori. „A fost un concurs dificil, cine a fost mai bine pregătit a câştigat, probabil din cauza asta rezultatul meu a fost unul modest dar mă bucur pentru medalia de argint obţinută la categoria Tineret. Pentru sezonul de aer liber mi-am propus să muncesc foarte mult să ajung la o aruncare cât mai bună pentru a putea câştiga medalia de aur la categoria Tineret în cadrul finalei din vară. Urmează Internaţionalele României „Iolanda Balaş Soter”, care se vor desfăşura la Cluj în perioada 3-4 Iunie unde mi-am propus alături de antrenorul meu: Irinel Coman, să urc pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere” ne-a declarat Ionuţ.