27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Irina Begu va juca cu poloneza Iga Swiatek în turul trei la Wimbledon

Tenismena Irina Begu s-a calificat, miercuri seara, în runda a treia a turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe croata Petra Martic cu 7-5, 6-7 (7), 6-3. Begu (30 ani, 79 WTA) s-a impus după 153 de minute în faţa croatei Martic (30 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 26. Românca a câştigat primul set cu 7-5, după ce a fost condusă cu 4-2. În actul secund, Begu a avut 5-3, dar a fost egalată, iar în tiebreak a ratat două mingi de meci (la 6-5 şi 7-6), după care Martic a restabilit egalitatea la seturi. În actul decisiv, Begu s-a desprins la 4-1 şi a obţinut victoria cu 6-3. Irina va primi un cec de 115.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA. Begu o va înfrunta în turul trei pe poloneza Iga Swiatek (20 ani, 9 WTA), a şaptea favorită. Jucătoarea noastră şi-a egalat astfel performanţa din 2015.