Junioarele de la Danubius 2010 au jucat cu tabela oprită la Brăila

Tensiune mare în Campionatul Naţional de handbal rezervat junioarelor III. La Brăila a avut loc tradiţionalul duel dintre echipa gazdă LPS şi ACS Danubius 2010 Galaţi. Partida a dat naştere la orgolii mari iar la final echipa care a pierdut a răbufnit. Fetele pregătite de Mirel Burhuc au jucat excelent timp de 30 de minute şi în consecinţă au condus cu 19-13. Apoi au urmat minute de coşmar, tabela de marcaj n-a rezistat tensiunii şi s-a oprit vreo cinci minute, arbitrii şi-au dat în petic, lucru ce reiese clar dintr-un filmuleţ postat de presa brăileană, gazdele au profitat, au trecut la o apărare supra-avansată 3-3, tactică ce s-a dovedit câştigătoare. Rezultat final: LPS Brăila - Danubius 2010 Galaţi 24-23. Au marcat pentru echipa gălăţeană: Miu 9, Bichir 7, Stan 5, Andrunache 1, Pintilie 1. Şi ca să încheiem subiectul, clubul gălăţean a înaintat un memoriu la Federaţie, iar cei doi arbitri care au fost delegaţi şi pentru jocul cu Medgidia au fost schimbaţi. Danubienele s-au impus lejer cu CSS Medgidia, scor 37-9, marcatoare: Miu 14, Stan 9, Ciuntu 3, Lupea 3, Andrunache 2, Chiriac 2, Pintilie 2, Peiu.
Handbal Art a înregistrat două victorii: 27-26 cu CSS Tulcea, principalele marcatoare: Popovici 8, Dima 3, Trofin 3 respectiv 19-16 cu United (Dima 7, Darie 6, Trofin 6 / Luca 5, Eiler 5.
Duminică, la sala Dunărea va avea loc derbiul gălăţean şi al seriei C, Handbal Art - Danubius 2010. United a învins pe CSS Medgidia, scor 21-16 (Luca 5, Eiler 4, Merla 3, Călina 3). La junioare II reprezentantele Galaţiului au înregistrat rezultatele: LPS Focşani - ACS Danubius 2010 25-39 (Ioniţă 7, Neagu 6, Vlase 5, Bichir 5, Stan 4, Cristorian 4, Turcu 3, Neagu 2, Aron 2, Pintilie 1); LPS Brăila - CSS Galaţi 26-16. La juniori II, CSS Galaţi şi-a continuat parcursul de regularitate cu a X-a victorie: 32-27 cu CSS Călăraşi. După un meci cu cântec, la juniori III, CSS a cedat la Brăila în faţa celor de la LPS, scor: 12-18.