14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Campionatul Naţional de volei rezervat junioarelor a programat miercuri partidele unei etape restante. Gălăţencele lui Nelu Ivanov s-au deplasat la Ploieşti, unde au întâlnit lanterna seriei. Chiar dacă ne-au dat mari emoţii în setul doi, când ploieştencele, o echipă ambiţioasă şi destul de incomodă, au irosit o minge de set, „donaristele” au obţinut o victorie categorică, care le apropie cu încă un pas de turneul semifinal. „Sunt mulţumit, fetele şi-au revenit psihic după înfrângerea de pe teren propriu cu Constanţa şi am câştigat. Am avut două seturi în care ne-am descurcat bine, dar din păcate lipsa de concentrare şi tratarea cu superficialitea afişate în setul doi era să ne coste. Este o victorie importantă pentru configuraţia finală a clasamentului. Ne aşteaptă un meci foarte greu cu CSM-ul, pe care trebuie să-l câştigăm”, ne-a declarat antrenorul Nelu Ivanov. Formula folosită: Mihaela Stângă (2 puncte), Livia Lupoaie (10), Ruxandra Dănăilă (6), Iuliana Cazamir (16), Irina Chiscop (12), Andra Streşină (16), Mihaela Brazdeş - libero. Celelalte rezultate: CSS 1 Constanţa - GSI Mircea Eliade 3-0 şi CSS Buzău - CSM CSS 2 Bucureşti 2-3. Etapa viitoare se va disputa pe 9 februarie, atunci când la sala Siderurgistul, cel mai probabil de la ora 16.00, se va disputa partida ACSV Donaris 2010 - CSM CSS 2 Bucureşti.