26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Junioarele de la Handbal Art sunt neînvinse. Juniorii de la CSS salvează onoarea

Campionatul Naţional de handbal pentru juniori a programat jocurile unei noi etape. De data aceasta, băieţii au luat faţa fetelor. Juniorii I de la CSS Galaţi au jucat pe teren propriu cu Şcoala 3 Adjud. Băieţii lui Florin Andronic şi-au dominat adversara şi au obţinut o victorie clară, scor final 39-21. Marcatorii din tabăra gălăţeană: Ilie 8, Ghindaru 8, Susanu 8, Prună 5, Băjenaru 5, Manolache 4. Juniorii II antrenaţi de Relu Druţu au continuat pe aceeaşi linie şi la Năvodari. Gălăţenii au controlat partida de la început la sfârşit şi s-au impus cu 15 goluri diferenţă, scor final: 42-27. Lotul echipei gălăţene: Cornea, Crişan, Dinu - Iorga (7 goluri), Hurjui (1), Patriche (4), Mureşan (4), Budescu (1), Paraschiv, Lefter (10), Bădărău (2), Petrea, Aurică (6), Ilie (6), Munteanu (1). De precizat faptul că ambele echipe gălăţene sunt neînvinse după trei etape. Juniorii III antrenaţi de Costel Coman au jucat în deplasare cu CSS Bacău, scor final 34-19.

La feminin s-a jucat doar la junioare III. Singura victorie a fost realizată de Handbal Art la Medgidia, scor final 24-13. Pentru „artiste” au marcat: Darie 9, Popovici 5, Dima 4, Macovei 3, Leagăn 2, Tănase 1. O partidă nerecomandată cardiacilor, cu răsturnări de scor incredibile a avut loc la Brăila între LPS şi United. Echipa gălăţeană a condus la pauză cu 9 goluri, dar în repriza a doua a înscris doar de patru ori, brăilencele au profitat şi au câştigat în final cu 19-18. Nici ACS Danubius 2010, care a fost decimată de viroză, n-a reuşit un meci bun la Năvodari, fiind învinsă de CSS 1 Constanţa, scor final 20-28. Într-o altă partidă, CSS Tulcea - CSS Galaţi 44-21.