03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Medalii de aur, argint şi bronz pentru gălăţenii de la Siderurgistul, CSU şi Agero la Cupa României

Şi a fost Cupa României la badminton pentru copii Under 9 şi juniori II Under 17. Şi a fost bine pentru Galaţi. Din nou. Competiţia s-a desfăşurat la Bucureşti în sala CSS 6 în perioada 1-3 aprilie. Delegaţia sportivă gălăţeană a fost formată din 14 sportivi legitimaţi la Siderurgistul, CSU şi Agero şi patru antrenori şi a avut un sprijin serios în cei 20 şi ceva de adulţi (părinţi, prieteni). Rezultatele au fost pe măsură.
Astfel, Dorothea Ursăchescu (Siderurgistul) a urcat pe locul 1 la categoria Under 9. Locul 2 la aceeaşi categorie, U9, a fost ocupat de o altă gălăţeancă, Iris Flor (Agero). La Juniori II U17 au reuşit să urce pe podium Matei Slavu (Siderurgistul) - locul 3 dublu masculin (împreună cu Călin Câmpanu, CS Botoşani), Amalia Pintilie/ Mădălina Panaite (ambele Siderurgistul) - locul 3 dublu feminin şi Irina Gherasim (CSU)/ Sara Bordeianu (Siderurgistul), care au obţinut cel mai bun rezultat gălăţean, locul 2 în proba de dublu feminin. Trebuie precizat că toţi cei care au urcat pe podium la Under 17 încă evoluează la Under 15. Felicitări tuturor! Mergem înainte şi viitorul sună bine!