07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport, doar remiză, Sporting a pierdut în ultimul sfert de oră

La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate meciurile unei noi etape din eşalonul trei. Ambele reprezentante ale Galaţiului au jucat în deplasare. Sporting a jucat la Rădăuţi cu Bucovina. Partida a debutat cu o întârziere de 11 minute, ambulanţa ajungând mai târziu la teren, echipa organizatoare fiind la un pas să piardă la masa verde. Meciul a fost viu disputat, cu multe ocazii la ambele porţi şi un final încins. Ultimul sfert de oră a adus şi golurile, Bucovina a condus cu 2-0 după care s-a baricadat în defensivă. Lieştenii au preluat iniţiativa, au redus diferenţa prin reuşita lui Bîrlădeanu şi apoi au irosit trei mari ocazii de egalare: Manea, Bîrlădeanu şi Duskaj. Rezultat final: Bucovina - Sporting 2-1 (0-0). Antrenorul Ionuţ Niculcea a folosit formula: Anghel - Filimon, Ilie, Preda, Serea - Bîrlădeanu, Lovin, Manea, Iancu - Adamache, Duskaj. După pauză au mai intrat: Borşan, Iordache şi Neagu. Etapa viitoare, Sporting va juca tot în deplasare cu Petrotub Roman.

Metalosport a jucat sâmbătă la Dorohoi. Gălăţenii au dominat autoritar prima repriză, au deschis scorul în min. 37 când Mihu a fost faultat în careu şi Istrate a transformat penaltiul. Peste doar 5 minute, tabela putea arăta 0-2, dar Gâţă a deviat în bară, pentru ca apoi să mai rateze Cană şi Mihu. Gazdele au preluat iniţiativa din min. 50, au egalat şi au trecut în avantaj în min.67. Metalurgiştii au revenit, au dominat steril şi au restabilit egalitatea prin lovitura de cap a lui Munchiu, la centrarea lui Istrate din min. 90+1, pentru ca apoi Popov şi Istrate să treacă pe lângă victorie. „Am pierdut două puncte în faţa unui adversar inferior valoric”, a concluzionat antrenorul principal Viorel Tănase. Metalosport a folosit formula: Vlasie - Blănaru, Cârjă, Gâţă, Teleagă - Munchiu, Istrate - Iancu, Mihu, Bahnaşu - Cană. Au mai evoluat: Ignat, Gohoreanu şi Popov. Etapa viitoare, Metalosport va juca pe teren propriu cu Atletico Vaslui.