Metalosport şi-a respectat statutul de favorită
Liga a IV-a gălăţeană a debutat în weekend. Chiar dacă partida Muncitorul Ghidigeni - Sporting Tecuci a fost amânată, în celelalte şapte programate în runda inaugurală s-au marcat nu mai puţin de 40 de goluri şi o mare surpriză. Stadionul Siderurgistul a găzduit meciul Metalosport Galaţi - Avântul Vânători. Considerat derbiul primei etape, jocul nu a avut istoric, Metalosport a zburdat pe teren în timp ce Avântul a dezamăgit. Rezultat final: Metalosport - Avântul 7-1 (4-0). Au marcat: Mihu (3), Mocanu, Ciochină, Smadu, Manolache, respectiv Muha. Metalosport (antrenor Paul Vlad) a aliniat formula: Horghidan - Vicleanu, Luca, Sandu, Palade - Mocanu, Tudose, Lupu, Ciochină - Cojocaru, Mihu. Au mai evoluat: Alexandru, Manolache, Sandu şi Căruceru. Alte trei partide au avut răsturnări spectaculoase de scor. Matca a condus cu 2-0 în deplasare după 20 de minute dar cei de la Juventus 2007 au revenit spectaculos şi s-au impus la limită. Cam aceeaşi situaţie a fost şi la Drăgăneşti unde Quantum a avut 2-0 la pauză dar Avântul a smuls un punct graţie dublei lui Buduga. La Smulţi, Fulgerul a avut mari probleme, condusă cu 2-0 şi cu doi jucători eliminaţi: Verner şi Damian, dar a câştigat miraculos până la urmă. Două cartonaşe roşii: Cocei şi Tătaru au primit şi cei de la Unirea Hanu Conachi, oaspeţii au profitat şi au câştigat printr-un hattrick State. Dramatismul a atins cote maxime la Costache Negri unde gazdele au marcat de două ori în minutele de prelungiri şi au bifat victoria. Rezultatele complete: Gloria Iveşti - Unirea Braniştea 0-5, surpriza etapei; Metalosport - Avântul Vânători 7-1, Fulgerul - Bujorii 3-2, Unirea Hanu Conachi - Victoria Independenţa 0-3, Juventus 2007 Toflea - Avântul Matca 5-2, Avântul Drăgăneşti - Quantum Galaţi 2-2, Viitorul Costache Negri - Avântul Valea Mărului 5-3.