06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
O victorie „chinuită”, dar muncită pentru Phoenix

Antrenorul Florin Nini a atras atenţia că partida programată duminică seara în sala Dunărea cu Gaz Metan va fi una grea şi foarte importantă. Şi s-a demonstrat că nu a fost o declaraţie de complezenţă. În ciuda poziţiei din clasament, medieşenii au venit la Galaţi montaţi să obţină cea de-a treia victorie din acest sezon. Cu colosul Drăguşin, de neoprit sub panou, Peciukas şi căpitanul Navickas, în mână bună, Gaz Metan a controlat clar prima repriză, intrând la vestiare cu +13 pe tabelă, scor 42-29. Antrenorul Florin Nini a tunat şi a fulgerat şi Phoenix a arătat o altă faţă după pauză. Canadianul Stephen Sir, a debutat şi şi-a arătat calităţile de shooter, Pesic, Bojovic şi Lemyk şi-au folosit experienţa şi au marcat puncte importante şi Phoenix a început cursa de urmărire. Bojovic a scuturat plasa din afara semicercului în ultima secundă a sfertului trei şi Gazul mai avea două puncte avantaj pe tabelă: scor 55-57. Împinsă de la spate de un public fantastic, echipa gălăţeană a zburdat pur şi simplu în ultimul sfert, Petică a marcat două coşuri de 3 puncte, Pesic şi Lemyk nu au mai ratat şi a întors soarta unei partied ce părea pierdută. Phoenix bifează cea de-a VII-a victorie sezonală, una foarte importantă pentru configuraţia clasamentului la finalul sezonului regulat. Rezultat final: Phoenix Galaţi – Gaz Metan Mediaş 80-72 (14-21, 15-21, 26-15, 25-15). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Jay Threatt jr. 11 puncte, 2 recuperări, 5 pase decisive, 3 intercepţii; Andrei Petică 8 p, 2 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepţii; Milos Pesic 19 p, 6 recuperări, o pasă decisivă; Yaroslav Lemyk 13 p, 9 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepţii; Milos Bojovic 15 p, 4 recuperări, 5 pase decisive, o intercepţie; Stephen Sir 14 p, 3 recuperări; Taylor Rohde, 3 recuperări; Alin Borşa, 2 recuperări; Iosif Pîrlog. Phoenix se menţine pe locul IX cu 24 de puncte şi va juca etapa viitoare la Sibiu cu CSU Atlassib (30 ianuarie).