25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Olimpicele au învins entuziasmant Corona

La sala Polivalentă Danubius din Brăila au debutat miercuri, 07 iunie 2023, meciurile turneului final Valoare al Campionatului Naţional de handbal junioare 2 Baucem.

Partida care a stârnit atenţia noastră a gălăţenilor a fost cea dintre ACS Lucian Bute şi CSM Corona Braşov, două echipe cu pretenţii în lupta pentru medalii. Prima repriză a fost echilibrată, avantajul a alternat şi s-a intrat la vestiare la egalitate. Pauza a fost un sfetnic bun, olimpicele antrenate de Nicoleta Vlad au turat motoarele la maxim, apărarea a funcţionat perfect, Ana Manta a închis poarta în multe momente, iar atacul şi-a făcut bine treaba şi, în consecinţă, victoria, una foarte preţioasă, a venit spre satisfacţia suporterilor gălăţeni şi brăileni prezenţi în tribună.

Rezultat final: ACS Lucian Bute - CSM Corona Braşov 26-20 (13-13). Lotul echipei gălăţene: Manta 13 intervenţii, A.Trifan - Zugrăvel, Anghel 5 goluri, Constandache 2 g, D.Crăciun 1 g, Decianu 1 g, Lupea, A.Buric 1 g, Olaru, Ungureanu, Anton 4 g, Donosă, Gânsac 2 g, Gavrilă 10 g, care a fost declarată jucătoarea meciului, şi Ben Attamane. În celălalt meci din grupă, CSŞ Caracal - Sepsi SIC Sf.Gheorghe 41-27 (20-8). Olimpicele vor juca joi, după închiderea ediţiei, cu CSŞ Caracal.

La Suceava, se desfăşoară în aceeaşi perioadă turneul final la categoria junioare 4. Olimpicele mici, antrenate de Daniela Goldic, au pierdut meciul de debut cu CSM Ploieşti, principala candidată la titlul de campioană, scor: 22-29. Lotul folosit: Huian, Dudu - Ştefan 2 g, Durac, Tufă 2 g, Ramazzotto 1 g, Toader, Şandru 3 g, Vasilache 2 g, Lihnic, Zăbavă 3 g, Bălan 9 g.