29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelarele au ratat penaltiul victoriei în ultimul minut dar păstrează şanse de promovare în Superligă

Echipa feminină Oţelul Galaţi a jucat miercuri după-amiază pe teren propriu cu Selena Constanţa, în ultima etapă a Ligii I la fotbal. În ciuda vremii nefavorabile cu ploaie şi vânt, cei care s-au încumetat să vină în tribunele stadionului Zoltan David au asistat la o partidă spectaculoasă cu şase goluri. Constănţencele au condus de trei ori, dar de fiecare dată fetele pregătite de Ion Morohai au revenit şi au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Mai mult chiar pe final, oaspetele au fost băgate serios în corzi, au tras de timp spre nemulţumirea asistenţei, iar oţelarele au beneficiat de un penalti în ultimul minut pe care însă internaţionala Georgiana Vasile l-a ratat. Rezultat final: Oţelul - Selena 3-3 (1-2). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Nicoleta Chirilă (min.17), Loredana Nica (min.63 şi min.86). Antrenorul Ion Morohai a folosit formula: Elena Toma - Irina Ivan, Georgiana Vasile, Viorica Vasile, Elena Ivan - Monica Benţoiu, Eugenia Ghergişan (Daniela Radu), Aura Harabagiu (Alexandra Ivan), Nicoleta Chirilă - Loredana Nica, Gesorgiana Stratu. Oţelul se menţine pe locul II cu 13 puncte în seria Sud, dar ar putea pierde această poziţie dacă Viitorul Buzău învinge în restanţa cu CSS Târgovişte. Pe ultima sută de metri, Federaţia Română de Fotbal a decis să se desfăşoare şi play-off cu participarea a patru formaţii: Universitatea Alexandria, Oţelul, Viitorul 2010 Buzău şi Selena Constanţa. Programul echipei gălăţene: cu Viitorul 2010 Buzău (27 aprilie, turul la Galaţi; 25 mai, retur); cu U Alexandria (11 mai, tur deplasare, 1 iunie retur); cu Selena Constanţa (18 mai, turul acasă, 8 iunie returul). Situaţia de la care se pleacă în play-off: 1. U Alexandria 3 p, 2. Oţelul 2 p, 3. Viitorul 1p, 4. Selena 0 p. Oţelarele se vor lupta pentru promovare iar şansele lor sunt mari. Fetele noastre mai au un joc oficial, pe 30 aprile, cu ACS Fair Play Bucureşti în optimile de finală ale Cupei României.