20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a marcat, dar nu a câştigat amicalul cu uzbekii de la FK Olympic Tashkent

Oţelul a susţinut luni după-amiază cel de-al doilea amical din cantonamentul de la Belek-Antalya, împotriva formaţiei FK Olympic Tashkent, care activează în prima ligă din Uzbekistan. Chiar dacă au dominat meciul, roş-alb-albaştrii lui Dorinel Munteanu au trebuit să se mulţumească cu o remiză, scor final: 1-1. Cruceanu a deschis scorul în min.10, iar uzbekii au egalat după un contraatac la începutul reprizei a doua. Oţelarii au irosit câteva ocazii importante dintre care amintim: 2 bare prin Chiriţoiu şi Yabre şi cea a lui Cisotti, scăpat singur cu portarul advers.
„Din nefericire, a fost doar remiză. Din punctul meu de vedere, a fost un joc foarte reuşit, chiar dacă nu am câştigat, jucătorii s-au angrenat foarte bine în joc, am întâlnit un adversar mai bun ca cel din primul amical. Am condus cu 1-0, am controlat repriza a doua, dar am fost egalaţi după un contraatac. Sunt mulţumit de randamentul echipei”, a declarat managerul tehnic Dorinel Munteanu. Oţelul a început cu formula: Dur-Bozoancă - Farcaş, Yabre, Zivulic, Panait - Neagu, Jardan, Cruceru - Maxim, Chiriţoiu, Nica. Au mai jucat: Pop, Nedelea, Rus, Ghiocel, Gorovei, Bordun, Adăscăliţei, Cisotti, Ursu, Ciobanu, Scocîlcă. Echipa gălăţeană va juca următorul amical pe 9 februarie cu SVV Ulm, locul 1 în Liga a 4-a din Germania.