02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a urcat pe podium

Oţelul a jucat duminică în deplasare cu Colegiul Naţional Nicu Gane Fălticeni, restanţa din prima etapă a returului Ligii a 2-a la fotbal feminin. Chiar dacă au întâlnit lanterna seriei, oţelarele nu au avut o misiune uşoară, gazdele au condus la pauză, dar şi-au revenit în cel de-al doilea mitan, şi-au demonstrat valoarea şi au plecat la Galaţi cu toate cele trei puncte. „Dacă în prima repriză am ratat 1x1 cu portarul advers 4 -5 ocazii clare de a marca şi din cauza unor greşeli colective am intrat la pauză în dezavantaj, în a doua repriză am reuşit să marcăm trei goluri şi ne-am îndeplinit obiectivul. O victorie muncită şi meritată şi de apreciat este că am revenit de la 1-0, mesajul a fost unul destul de clar la pauză, iar în a doua repriză ne-am mobilizat şi am reuşit să realizăm ceea ce ne-am propus. Îmi felicit fetele şi săptămâna viitoare, duminică, de la ora 11.00, la Stadionul Siderurgistul, vă aşteptăm alături de noi deoarece ne aşteaptă un meci dificil împotriva celor de la Estera Ţifeşti”, ne-a declarat antrenorul Gabriel Călinescu. Rezultat final: CN Nicu Gane Fălticeni - Oţelul 2-3 (1-0). Golurile noastre au fost reuşite de: Andreea Surcică, Ioana Sfecu, Alexia Dică. 11-le de start aliniat de Oţelul: Issabelle Bengescu - Alexia Dică, Alina Cimpoieş, Andreea Surcică, Denisa Gabriela Stoica - Beatrice Ghibrigiu - Diana Stoian, Adelina Crăciun, Lavinia Bot, Georgiana Munteanu - Ioana Sfetcu. Au mai intrat: Daniela Dumitru, Gabriela Stoica, Deea Crăciun, Denisa Stoica, Mihaela Bocăneală. După această victorie, Oţelul acumulează 25 de puncte şi urcă pe locul 3 în clasament.