06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul continuă seria victoriilor din play-off, Sporting remiză în play-out

Liga a 3-a la fotbal a programat vineri partidele celei de-a treia etape din play-off şi play-out. SC Oţelul şi-a continuat parcursul de regularitate, a câştigat la scor de forfait în deplasare cu Metalul Buzău, victorie ce le-a adus matematic calificarea pentru barajul de promovare. În prelungiri, portarul Dur-Bozoancă a parat un penalti. Rezultat final: Metalul - Oţelul 0-3 (0-2). Au marcat: Jardan, Green şi Cîrjan. Managerul tehnic Dorinel Munteanu a început cu 11-le: Dur-Bozoancă - Rus, Sîrghi, Ghiocel, Nedelea - Neagu, Jardan, Nistor - Savu, Green, Cisotti. După pauză au mai jucat: Adăscăliţei, D.Cireş, Cîrjan, Farcaş, Cricimar. Oţelul conduce detaşat în play-off cu 55 de puncte şi va juca runda viitoare, pe 22 aprilie, în deplasare cu Aerostar Bacău.
În play-out, cei de la Sporting Lieşti au dominat meciul de la Rm. Sărat, dar nu au reuşit decât un punct, rezultat final: 2-2 (1-1). Pentru lieşteni au înscris: Grigoraş şi Bîrlădeanu. Antrenorul Cristi Brăneţ a început cu formula: A.Brăneţ - Bucevschi, Voicu, Maftei, Năstase - Mihu, Munchiu, Stan, Iancu - Iordache, Grigoraş. Au mai intrat în partea a doua a meciului: Bîrlădeanu, Sevastian, Ieremie, Ştefănescu. Sporting se menţine pe locul 5 cu 35 de puncte şi va juca etapa viitoare, pe 22 aprilie, pe Lieşti Arena, cu Dinamo Bacău.