29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul II a câştigat derbiul gălăţean din Vinerea Mare

După încheierea sezonului regulat, liga a III-a la fotbal a continuat cu partidele din faza play-off şi play-out. Cele două reprezentante ale Galaţiului vor avea de tras pentru a nu retrograda. Sorţii au stabilit ca Oţelul II şi Sporting Lieşti să se dueleze în runda inaugurală pe stadionul Zoltan David. Partida a fost aprig disputată, cu opt cartonaşe galbene, două roşii, un penalti ratat şi alte ocazii la ambele porţi. Unicul gol, spectaculos de altfel, a fost reuşit de Pungă, în prelungirile primei reprize. Gazdele au irosit şi o lovitură de la 11 metri prin Miron (min. 88) pentru ca apoi lieştenii să irosească şansa egalării, la una din ultimele faze ale meciului. Nu au mai prins fluierul de final pe teren Moglan, care abia a jucat 5 minute respectiv Nastea, ambii fiind eliminaţi. Rezultat final: Oţelul II - Sporting 1-0 (1-0). Formaţiile aliniate: Oţelul II (antrenori: Constantin Schumacher şi Daniel Florea): Abraham - Marus, Gâţă, Miron, Răgălie - Dajbog, Onea (Moglan) - Adăscăliţei (Dumitru), Pungă, Rusu (Vasilache) - Constantinescu; Sporting (antrenori Valentin Cramer şi Ionel Crihană): Vasiliu - Lovin, Petrea, Teleagă, Dragoş Voicu - Stoica (Ancerenco), Adamache, Postelnicu (Scutaru), Nastea, Bahnaşu - Gîrleanu. Situaţia din play-out se prezintă astfel: 1. Callatis Mangalia 22 p, 2. Conpet 18 p, 3. Oţelul II 17 p, 4. Sporting 14 p, 5. Rapid Feteşti 11 p, 6. Progresul Cernica 9 p (echipa s-a retras din campionat). Etapa viitoare, Oţelul II va juca în deplasare cu Rapid Feteşti, iar Sporting va sta.