20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul s-a calificat dramatic în grupele Cupei României

Program infernal pentru formaţia gălăţeană, liderul la zi neînvins din Liga a 2-a. Oţelul a jucat miercuri după-amiază pe stadionul Petre Libardi din Petroşani cu Jiul, formaţie de tradiţie în fotbalul nostru, care evoluează în eşalonul trei, o partidă din play-off-ul Cupei României Betano. Managerul tehnic Dorinel Munteanu a decis să menajeze mai mulţi titulari în perspectiva jocului programat duminică, 2 octombrie, acasă în campionat cu Viitorul Pandurii Tg.Jiu şi a aliniat o formulă inedită. Gazdele au început cu elan şi au irosit două ocazii importante de gol în primele 10 minute, după care roş-alb-albaştrii au preluat iniţiativa, cu o posesie superioară, dar fără să pericliteze poarta gazdelor. Jiul a ratat o ocazie mare în min.55 şi a reuşit să deschidă scorul cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar.
Echipa gălăţeană nu a dezarmat niciun moment, a crezut în şansa ei până la capăt şi Bokhashvili a adus egalarea în min.90+1. Atacantul ucrainean a reuşit dubla în min.92, Oţelul a trecut în avantaj, dar petroşenenii au revenit şi au marcat pentru 2-2, olandezul Kip a ţintit bara şi s-a ajuns la loteria penaltiurilor. Portarul Rareş Pop a confirmat încrederea acordată şi a reuşit să pareze două lovituri de la 11 metri, Markovic, Adăscăliţei, Berisha au transformat şi au adus victoria. Rezultat final: Jiul Petroşani - SC Oţelul Galaţi 2-5 după penaltiuri (2-2, 1-1). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a folosit formula: R.Pop - Ilieş (min.58 Rus), Adăscăliţei, Sîrghi (min.105 Azinovic), Panait (min.58 Nica) - Gorovei (min.66 Berisha), Farcaş, D.Cireş (min.78 Kip), Mitoi (min.58 Maxim), Markovic, Bokhashvili. Oţelul se califică în grupele Cupei României Betano. Tragerea la sorţi are loc vineri, 30 septembrie, la Casa Fotbalului.