20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul şi Sporting fac legea în play-off şi play-out

Liga a 3-a la fotbal a continuat miercuri cu partidele celei de-a 6-a etape din faza play-off 1-4 a seriei a 2-a. SC Oţelul a primit vizita celor de la Metalul Buzău. Oţelarii lui Dorinel Munteanu şi-au revenit după duşul rece din weekendul trecut de la Focşani, au reuşit un joc bun şi o victorie consistentă. Rezultat final: 3-0 (2-0). Marcatori: Cîrjan, Cisotti şi Nica. Managerul tehnic Dorinel Munteanu a început meciul cu formula: Ursu - Rus, Yabre, Ghiocel, Nedelea - Neagu, Jardan, Nistor - Savu, Cîrjan, Cisotti. După pauză au mai intrat: Nica, Cireş, Farcaş, Adăscăliţei, Crîcimar. Oţelul şi-a consolidat poziţia de lider cu 61 de puncte, la şase lungimi de ocupanta locului 2, CSM Focşani şi va întâlni sâmbătă 7 mai, de la ora 18.00, acasă pe Aerostar Bacău.

Lieştenii îşi păstrează invincibilitatea

Miercuri au fost programate partidele celei de-a 6-a etape din play-out-ul pentru locurile 5-10 din seria a 2-a a Ligii a 3-a. Sporting Lieşti a învins în deplasare lanterna Sportul Chiscani, scor final 2-0 (1-0) după un meci pe care l-a dominat clar. Au marcat: Iancu, în prima repriză şi Grigoraş, în cea de-a doua repriză. 11-le de start folosit de antrenorul Cristian Brăneţ: A.Brăneţ - Bucevschi, Sevastian, Maftei, Năstase - Munchiu, Mihu, Iancu, Stan - Grigoraş, Voicu. Au mai jucat pe parcursul meciului: Cucu, Chiriac, Călin, Iftimie. Lieştenii se menţin neînvinşi în această fază a campionatului: 5 victorii şi o remiză. Situaţia din play-out se prezintă astfel: 5. Sporting Lieşti 44 puncte, 6.Viitorul Ianca 37 p, 7.Dinamo Bacău 29 p, 8.CSM Rm. Sărat 28 p, 9.CS Făurei 11 p, 10.Sportul Chiscani 9 p. Etapa viitoare, pe 7 mai, de la ora 18.00, lieştenii vor juca în deplasare cu Viitorul Ianca.