14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul şi Steaua Dunării, medaliate la Cupa Stars; Junior a ratat podiumul la mustaţă

La Brăila s-a desfăşurat în weekend Cupa Stars, un turneu de fotbal pentru juniorii născuţi în 2003 şi 2005. Galaţiul a fost reprezentat de echipele sale reprezentative: Oţelul, Junior, Steaua Dunării, Metalosport şi CSS Tecuci. Cea mai bună evoluţie a avut-o Oţelul, la categoria 2003 care a ajuns până în finala competiţiei unde a fost învinsă de Stars, gazdele fiind sprijinite consistent de arbitrii. Micuţii oţelari de 11 ani pregătiţi de antrenorul Ion Basalic au înregistrat rezultatele: 5-0 cu Viitorul Bârlad, 5-2 cu Stars Brăila, 2-0 cu Steaua Dunării, 9-1 cu Steaua Brăila, 4-1 cu FC Vaslui (semifinală) şi 0-1 cu Stars (finală). Cu 10 goluri, oţelarul Mădălin Grădinaru a fost desemnat golgeterul competiţiei. Lotul medaliaţilor cu argint este următorul: Victor Cvitenco, Cristian Ciobanu - Paulo Nanu, Cosmin Popa, Robert Paruschi, Ştefan Farcaş, Dan Sîrbu, Laurenţiu Neamţu, Răzvan Patriche, Mihai Mihalache, Mădălin Grădinaru, Vlad Drugescu, Petrişor Alexandru, Mario Vasilache. Tot la această categorie de vârstă, cei de la Junior, antrenor Ovidiu Lupu au terminat pe locul patru, în condiţiile în care au fost dezavantajaţi de „fluieraşii” brăileni în finala mică. Rezultate: 0-0 cu Viitorul Focşani, 2-0 cu Stars 2, 2-0 cu CF Brăila, 0-0 cu ACS Tâmpa Braşov, 0-6 cu Stars 1 (semifinală), 0-1 cu Viitorul Focşani (finala mică). Lotul de jucători: Sebi Petrea, Robert Postelnicu, Bogdan Anghel, Andrei Ştefănescu, Răzvan Cristea, Claudiu Mereuţă, Eduard Baciu, Gabriel Calomfir, Gio Focşa, Rareş Zainea, Alexandru Pricope, Andrei Sandu, Florinel Bălan, Alexandru Hagiu, Robert Bahrim.
La categoria Under 9 (2005), Steaua Dunării a terminat turneul pe treapta a treia a podiumului, după ce a obţinut următoarele rezultate: 3-1 cu Academia Gheorghe Hagi, 1-2 cu Viitorul Buzău, 4-2 cu CSM Focşani, 2-0 cu Stars Brăila, 3-2 după penaltiuri cu Mircea Eliade -Steaua, 1-3 cu ProSport Focşani (semifinale), 2-3 cu Stars (finala mică). Gălăţenii conduşi de Cezar Angelescu au primit medaliile de bronz la masa verde, după ce finalista Viitorul Buzău a fost sancţionată deoarece a folosit jucători mai mari. Lotul echipei noastre: David Băsescu, care a primit titlul de cel mai bun portar - Matei Chirilă, Paul Popa, David Ganea, Martin Orbu, Vlad Macovei, Alexandru Basalic, Ştefan Voinea, Andrei Neamţu, Denis Toniţă, Luca Doicaru, Darius Roşu, Robert Moldoveanu, David Toniţă, Ştefan Adămiţă, Gabriel Lificiu.