13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oþelul a defilat la Vaslui

Oþelul a început fulgerãtor partida de la Vaslui. Era minutul 1 când Henrique trimitea un lob a la Adrian Ilie ºi deschidea scorul. 0-1. Practic retrogradatã pentru cã nu a primit licenþa, fosta echipã a lui Porumboiu era doar o umbrã a formaþiei care învingea Steaua în Ghencea. Elevii lui Lienen nu s-au lãsat invitaþi ºi au majorat scorul în minutul 9. Marquinhos l-a deschis pe Zaharia care i-a pasat perfect lui Henrique ºi brazilianul a realizat dubla. Scorul devenea 2-0 pentru Oþelul iar victoria începea sã le surâdã cu toatã faþa gãlãþenilor. Cei peste 300 de suporteri care însoþiserã echipa lui Lienen în oraºul lui Peneº Curcanul erau în culmea fericirii. Oþelul era de neoprit, dar fundaºii Vasluiului pãreau din alt film. Zaharia ºi Giurgiu trec pe lângã 3-0, dar inevitabilul se produce în minutul 30. Giurgiu, Henrique ºi Marquinhos realizeazã o fazã ca la antrenament ºi micuþul magician de pe Amazon înscrie cu nonºalanþã. Antal îºi aduce aminte cã este golgeterul ligii 1 ºi înscrie cu un lob desprins parcã din tenisul de câmp. F.C. Vaslui pare a redeveni echipa care speria liga 1 ºi Patulea se afla aproape de a obþine un penalty. Marquinhos simte pericolul ºi slalomeazã fantastic iar Prahici nu are altã soluþie decât sã-l agaþe în careu. Acelaºi Marquinhos transformã cu emoþii ºi reface diferenþa de 3 goluri, 4-1. Repriza secundã începe linistit. Oþelul nu mai forþeazã ºi dã posibilitatea gazdelor sã se apropie periculos de poarta lui Goicoechea. Prestia îl faulteazã grosolan pe Antal în careu, dar fostul jucãtor al Oþelului rateazã dubla dupã ce trimite o scãriþã peste poartã. Echipa gãlãþeanã revine ºi dominã categoric finalul de meci. Zaharia trimite în barã în minutul 73 iar Straton salveazã de 2 ori în minutul 78 la ºuturile lui Zaharia ºi Tudorie. Oþelul se impune cu 4-1 în faþa unei echipe pentru care campionatul s-a terminat. Oþelul: Goicoechea 6 - Tritz 7, Sîrghi 6, Prestia 6, D. Popescu 7 (Miºelãricu) - Lovin 7, Giurgiu 7, Cooper 7 (Filip) - Marquinhos 8 (Tudorie 6), Henrique 9, Zaharia 7.
Oþelul a acumulat 37 de puncte ºi dacã se va impune în partida cu Viitorul va evolua, cu siguranþã, ºi sezonul viitor în liga 1. Formaþia gãlãþeanã a avut ºansa sã întâlneascã F.C. Vaslui într-un moment nefericit pentru formaþia lui Antal. Tot la fel de adevãrat este însã ºi faptul cã Ewald Lienen a aliniat în ultimele douã partide o echipã super ofensivã, aºa cum ºi-au dorit suporterii. Germanul trebuie sã recunoascã faptul cã a greºit în privinþa lui Henrique. Cu atacantul brazilian în teren, echipa gãlãþeanã ar fi putut avea mai multe puncte în acest moment. Important este cã lucrurile au revenit la normal ºi echipa gãlãþeanã este foarte aproape de a scãpa de emoþiile legate de evitarea retrogradãrii.