25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Panterele negre de la AFC Universitatea au fost eliminate dramatic în optimile Cupei României

Sezonul de fotbal feminin s-a reluat sâmbătă. Pe stadionul Siderurgistul s-a disputat partida AFC Universitatea Galaţi - AFC Fair-Play Bucureşti, în devans din faza optimilor de finală ale Cupei României. Chiar dacă au avut în faţă un adversar care ocupă locul 6 în prima ligă, „panterele negre” nu s-au pierdut cu firea şi au jucat de la egal. Oaspetele au deschis scorul în minutul 8 prin Carolina Şolonca dar replica gălăţeană a venit după doar cinci minute şi Monica Benţoiu a restabilit egalitatea. După ce au reuşit să marcheze, fetele conduse de Alexandru Caracaş şi Gabi Călinescu au avut momente foarte bune de joc, o posesie superioară şi o ocazie importantă irosită de Carmen Marcu. Repriza a doua a fost de-asemenea echilibrată, formaţia bucureşteană a avut uşor iniţiativa dar defensiva gălăţeană condusă de Olga şi Dumi şi-a făcut cu brio datoria. În prelungiri ambele echipe au trecut pe lângă golul decisiv, mai întâi Roxana Pazargic a intervenit şi a salvat în extremis o lovitură liberă foarte periculoasă pentru ca mai târziu, Carmen Marcu, internaţionala Under 17 care duminică a ajuns la Izvorani unde România se pregăteşte în vederea participării la Elite Round Campionatul European, competiţie ce va avea loc în perioada 23-29 martie în Olanda, să irosească o ocazie imensă pentru calificarea în sferturi. „Loteria” penaltiurilor a adus câştig de cauză echipei mai experimentate, Fair-Play a transformat patru penaltiuri, în timp ce echipa gazdă, copleşită de emoţii a transformat unul singur prin Loredana Nica, au ratat Elena Răduc, cu o prestaţie foarte bună în rest şi Irina Topal. „A fost un meci dificil pentru jucătoare, în primul rand psihologic, ştiind că adversarul este mai experimentat jucând în prima liga. Acest meci mi-a plăcut prin faptul că fetele au luptat până la final şi au arătat o dorinţă enormă de-a demonstra un rezultat. Desigur, am avut greşeli tactice, având puţin timp jucat împreună, am scăpat zona centrală şi am avut puţine finalizări. Dar e primul meci în această componenţă, încă nu suntem deprinse cu stilul de joc a fiecărei jucătoare din echipă, dar vom tinde de a fi ca un întreg. Acest meci ne-a făcut mai puternice, fiindcă pentru a ne dezvolta în continuare trebuie să avem adversari puternici. Noi vom lucra pentru a înlătura greşelile făcute şi cu noi puteri vom ieşi în meciurile următoare pentru a demonstra ceva mai bun. Aş vrea să mulţumesc celor ce ne-au susţinut şi au crezut în noi pe tot parcursul meciului. Dar penalty... Penalty este ca într-o loterie... chiar şi cel mai bun face greşeli”, ne-a declarat la finalul partidei „pantera” Olga Cuşinova, cea mai experimentată jucătoare de la echipa gălăţeană, componentă a Naţionalei Moldovei . Rezultat final: AFC Universitatea Galaţi - AFC Fair-Play Bucureşti 2-5 după penaltiuri (1-1, 1-1). Antrenorii Alexandru Caracaş şi Gabi Călinescu au trimis pe teren formula: Roxana Pazargic - Alexandra Ivan, Olga Cuşinova, Dumitriţa Prisăcari, Elena Ivan - Mădălina Sfinteş (min.62 Andreea Plic; min.84 Valentina Ivan) - Anastasia Sivolobova (min.87 Irina Topal), Elena Răduc, Monica Benţoiu - Loredana Nica, Carmen Marcu. Primul joc din returul de campionat se va disputa pe 25 martie în deplasare cu Real 2 Craiova, partida fiind devansată din cea de-a 11-a etapă a Ligii a 2-a. Pe 24 martie, tot la Craiova, AFC Universitatea va întâlni pe Real 3 în Liga a 3-a.