29 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Panterele negre” de la FC Universitatea continuă traseul din Cupa României

Sâmbătă au fost programate primele jocuri oficiale de fotbal feminin din acest an. Cupa României a programat 7 din cele 8 meciuri din faza optimilor de finală. Semifinalistă în ediţia precedentă, FC Universitatea Galaţi a jucat în deplasare cu Selena SN Constanţa. După un meci viu disputat, „panterele negre”, care au condus de trei ori în acest meci: 1-0, 2-1 şi 3-2 şi-au valorificat din plin experienţa şi valoarea superioară şi au bifat prima victorie din 2020. „Primul meci oficial din acest an, din punctul meu de vedere este o calificare pe deplin meritată. Un meci plin cu de toate, ambiţia şi dăruirea au fost prezente la ambele echipe însă experienţa jucătoarelor noastre şi cel mai important lucru omogenitatea grupului au făcut diferenţa în favoarea noastră. Un meci care putea să fie şi mai spectaculos dacă aveam la centru un arbitru cu mai multă experienţă însă chiar şi în condiţiile acestea ne-am calificat pentru a doua oară consecutiv în sferturile de finală ale Cupei României ceea ce înseamnă mult pentru noi. Felicitări fetelor pentru calificarea obţinută şi nu uitaţi FCUG luptă mereu pentru victorie şi cu siguranţă vom da totul pentru a obţine cel puţin o medalie în acest sezon. Forţa FCUG, vă aşteptăm cu drag la primul meci oficial de pe teren propriu din acest an, pe 15 martie, ora 11.00, la Stadionul Siderugistul”, a concluzionat preşedintele FCUG, Gabriel Călinescu. Rezultat final: Selena - FC Universitatea 2-3, la pauză: 1-1. Pentru echipa gălăţeană au înscris: Iriska Topal, Carmen Marcu şi Cristina Cerescu. Antrenorii Alexandru Caracaş, Gabi Călinescu şi Gheorghe Cucu au început cu 11-le: Georgiana Bobocea - Maria Stamate, Alexandra Ivan, Ana Arnăutu, Andreea Surcică, eliminată după primul sfert de oră - Cristina Cerescu, Lidia Moacă, Iriska Topal - Tabita Croitoru, Carmen Marcu, Monica Benţoiu. Au mai intrat: Nicoleta Lepădatu şi Alexandra Condrea. Nu au jucat: Elena Ivan şi Valentina Ivan. Celelalte rezultate: Carmen Bucureşti - AFC Fair Play Bucureşti 8-7 după penaltiuri (4-4), Luceafărul Filiaşi - U Alexandria 0-5, Navobi Iaşi - Vulpiţele Galbene Roman 1-4, U Olimpia Cluj Napoca - Independenţa Baia Mare 5-1, ACS Student Sport Alba Iulia - Piroş Security 1-9, Vasas Feminina Odorheiu Secuiesc - Heniu Prundu Bârgăului 1-2. Partida Banat Girls - Fortuna Becicherecu Mic a fost amânată pentru 14 martie.