27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Paralimpicul Marian Petria s-a clasat pe locul 9 la Mondiale şi va alerga pentru baremul de calificare la Jocurile Olimpice

Oraşul Kobe din Japonia găzduieşte în perioada 15-27 mai Campionatul Mondial de Para Atletism. La start s-au aliniat 1047 de sportivi din 100 de ţări. Din delegaţia României au făcut parte doi gălăţeni: atletul paralimpic Marian Petria şi antrenoarea Marlena Chiţu. Marian, care este legitimat la APH Sporting Club Galaţi, preşedinte Paula Cristea, a ocupat locul 9 în proba de 400 metri cu SB, 67,31 s. „A fost o experienţă de neuitat. Japonia este o ţară minunată unde ordinea şi disciplina primează, iar bazele sportive sunt de vis”, ne-a povestit Marian. Sportivul gălăţean va participa în perioada 4-6 iunie la concursul de la Nottwil în Elveţia unde are şanse importante să facă baremul B pentru calificarea la Jocurile Paralimpice de la Paris din această vară. Mult succes!