20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Pe două fronturi! United s-a calificat la pas în sferturile de finală ale Cupei României

Deţinătoarea trofeului şi campioana României, United Galaţi îşi respectă blazonul şi merge mai departe. „Tigrii” lui Florin Ignat au început săptămâna cu o victorie categorică, scor final: 7-0 (3-0), în deplasare cu KSE Tg.Secuiesc, într-o partidă din faza optimilor de finală a Cupei României la futsal. Băieţii noştrii, care au marcat prin: Toto Cireş, Araujo 3 goluri, Pele, revenit alături de coechipierii săi, Boşneagă şi Crişan, la ultimele două goluri pasele decisive fiind date de Arhire. Lotul care a evoluat la Tg.Secuiesc: Toniţă, Cârdei - Burdujel, Dudău, Cireş, Crăciun, Ignat, Krstic, Araujo, Pele, Crişan, Boşneagă, Oană, Arhire. United s-a calificat în sferturi unde cel mai probabil va întâlni pe FK Odorheiul Secuiesc, partida urmând să fie programată la sfârşitul lunii la sala Polivalentă Dunărea. Până atunci însă, echipa gălăţeană va juca derbiul de tradiţie din Liga 1 în deplasare cu Autobergamo Deva.