25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a pierdut duelul cu campioana

Phoenix a cedat partida din deplasare din cea de-a 10-a etape a Ligii Masculine în faţa campioanei en-titre U BT Cluj, scor 75-91. Gălăţenii au început bine, au condus cu 4-0 după aruncările libere transformate de Kalve şi Pavlovic şi au ţinut aproape de clujeni în prima jumătate. Ardelenii au tranşat disputa în sfertul trei când au profitat de greşelile adversarilor şi s-au desprins decisiv în câştigători. „Un meci în care am reuşit prea puţin faţă de ceea ce ne-am propus. Am început bine însă în sfertul 3 am avut prea multe greşeli în apărare şi acest lucru ne-a costat. A lipsit construcţia ofensivă şi gestionarea momentelor importante. Mă bucur doar că am putut da minute jucătorilor tineri şi cu siguranţă aceştia vor ajuta mai mult.Trebuie să facem o analiză corectă a perioadei care a trecut şi cu toţii să dăm ceva mai mult decât am făcut-o până acum. Va trebui să completăm lotul şi să ne omogenizăm cât de repede se poate pentru că ne aşteaptă un retur greu în care va trebui să câştigăm cât mai multe meciuri”, a declarat antrenorul echipei gălăţene Florin Nini. Pentru Phoenix au evoluat: Petrişor (0 puncte, 0 recuperări, 3 pase decisive, o intercepţie); Kalve (14 p, 5, 2, 1); Pavlovic (8 p, 7, 0, 3), Gugino (18 p, 9, 2, 3), Sabău (4 p, 2, 3, 2); Andrei (0 p, 0, 2, 0); Hadzifezovic (11 p, 5, 1, 1); Melnic; Miller (17 p, 2, 4, 2); Măciucă - o intercepţie; Stan (3 p, 2, 0, 0). Echipa gălăţeană se poziţionează pe locul 7 cu 16 puncte, la egalitate cu ocupantele locurilor 5-6. Următorul joc oficial va avea loc pe 4 ianuarie 2018 în deplasare cu BC Mureş Tg. Mureş.