Piticii de la Junior au pierdut finala

Sala sporturilor din Constanţa, conform tradiţiei din ultimii ani, a găzduit unul din turneele zonale a Trofeului Gheorghe Ene, competiţie de fotbal sub egida FRF rezervată juniorilor născuţi în anul 2007. Cele şase echipe participante au fost repartizate iniţial în două grupe: Academia Stars Brăila, Junior Galaţi, Portul Călăraşi (grupa A) respectiv ACS Ilie Oană, ACSM Delta Aegyssus Tulcea, Academia Gheorghe Hagi (grupa B). Piticii pregătiţi de Ionuţ Niculcea şi-au demonstrat valoarea şi după două victorii care le-au adus câştigarea grupei, au jucat finala cu Academia Gheorghe Hagi. Partida a fost spectaculoasă, constănţenii au condus cu 4-0, dar cei de la Junior au revenit spectaculos şi puţin a lipsit să egaleze şi să împingă meciul în prelungiri. „Copiii au intrat cu frică pe teren, asta ne-a costat, am primit goluri la faze fixe, în repriza a doua ne-am revenit, am jucat foarte bine şi dacă meciul ar mai fi ţinut vreo 5 minute, consider că puteam să câştigăm. Sunt mulţumit de ceea ce am realizat cu această grupă”, ne-a declarat antrenorul Ionuţ Niculcea. Junior Galaţi a înregistrat rezultatele: 4-0 cu Academia Stars Brăila, 1-0 cu Portul Călăraşi şi 3-4 cu Academia Hagi. Lotul gălăţean: Edi Buruiană, Gabi Ghiţun, Claudiu Ariton, Alberto Bujor, Mario Bercaru (2 goluri), Darius Mocanu, Răzvan Postelnicu, Andrei Capetis (1), Matei Capetis, Mario Călin, Edgar Chiriev (5), Rareş Nechita.