05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Revelionul arbitrilor şi observatorilor s-a terminat tot la egalitate, în ciuda prelungirilor

De 30 de ani, Asociaţia Judeţeană de Fotbal Galaţi organizează în primele zile a anului, pe stadionul Siderurgistul o partidă prietenească între arbitrii şi observatorii din Galaţi. La fel ca la ultimele confruntări directe, „Seniorii” şi Juniorii” au terminat la egalitate, scor final 8-8, dar ambele echipe nu s-au menajat ci din contră s-a jucat cu multă ardoare, au fost alunecări, deposedări, faulturi, faze spectaculoase, unele comice, toate ingredientele pentru un spectacol sportiv reuşit. Componenţa echipelor a fost: Bogdan Balaban, Victor Şalabină - „decanul” Vasile Donţu, Silviu Ioan (1 gol), Doru Balmuş, Gigi Bedreagă, Mihai Păiş, Cristi Lupoaie, Sebi Capţan (1), Adrian Cojocaru (1), Marian Dinu (1), Ionuţ Bozean (1), Gabriel Mihai (1), Lucian Crăescu, Nicu Arghir, Nicoleta Chirilă (2) respectiv Alex Burloiu - Alexandra Ivan, Ionuţ Constantinescu (1 gol), Daniel Vlase (1), Daniel Băraru (1), Daniel Gîţă (1), Andrei Toma (1), Ionuţ Cojocaru (1), Adrian Sava, Adrian Dima, Florin Cobzaru, Laurenţiu Dragu, Lucian Bădin, Florin Grigore, Marius Paraschiv, Marian Drăgoi şi „stranierul” venit special din Germania, Mirel Arghir (2). Meciul a fost arbitrat de preşedintele AJF Galaţi, Liviu Ciubotariu iar observator a fost Liviu Seceanu, preşedintele Comisiei de Arbitri. În premieră, procesul meciului a avut loc la Restaurantul Sport, unde în ciuda discuţiilor aprinse presărate cu multe calorii, „roşu” şi „galben” de sezon care au necesitat şi prelungiri, nu s-a desemnat nicio învingătoare. Tot cu acest prilej, câştigătorii Cupei Prieteniei, competiţie desfăşurată la Călăraşi, rezervată AJF-urilor din întreaga ţară, şi-au primit medaliile personalizate.