24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul şi Sporting au remizat în derbiul gălăţean

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend partidele antepenultimei etape din sezonul 2018-2019. Pe stadionul Oţelul s-a disputat sâmbătă după amiază derbiul local SC Oţelul - Sporting Lieşti. În ciuda faptului că miza a lipsit, cele două echipe s-au străduit să ofere un meci plăcut celor care s-au încumetat să vină la stadion. Oţelarii pregătiţi de Tudorel Pelin au condus la pauză prin reuşita lui Ionuţ Chiriac din min.41. După pauză, lieştenii lui Ionuţ Niculcea au revenit şi au egalat în min.52 prin Alexandru Stan, jucător împrumutat de la Oţelul. Partida s-a terminat nedecis, scor final: 1-1. Au evoluat formaţiile: Oţelul: Ursu - Chiriac, R.Moglan, Gîţă, David - Crihană, Cristea - Munteanu, Codreanu, Iorga - Cîrjan; Sporting: Vădeanu - Hodorogea, Maftei, Dumitru, Sevastian, Munchiu, Mihu, Stan, Iancu, Bîrlădeanu, Anastasie. Au mai intrat: Neagu, Zaharia respectiv Dănăilă, Bahnaşu, Constantinescu, Dima. Situaţia din clasament se prezintă astfel: SC Oţelul, locul 3 cu 50 de puncte; Sporting Lieşti, locul 9 cu 34 puncte. Etapa viitoare, pe 18 mai SC Oţelul va primi vizita celor de la CSM Rm. Sărat iar Sporting va întâlni în deplasare pe Ştiinţa Miroslava.