20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Şcoala de fotbal Junior şi ACS Luceafărul au urcat din nou pe podium

La Focşani a avut loc, în weekend, Cupa Municipiului Focşani, un turneu amical de fotbal rezervat juniorilor. Echipele gălăţene au fost prezente şi au obţinut rezultate importante. La categoria de vârstă 2008, Junior, echipă antrenată de Ionuţ Niculcea, a ocupat locul 3 în clasamentul final după următoarele rezultate: 8-1 cu Viitorul Buzău, 1-5 cu LPS Vaslui , 13-1 cu Stars Brăila, 0-3 în semifinala cu Stars Brăila şi 5-3 cu Prosport Focşani, în finala mică. Lotul de jucători: Ghiţun Gabriel, Buruiană Edi, Raicu Raul, Zaharia Alex, Mirică Sebi, Flutur Paul, Anghelinii Radu, Popa Luca, Lepădatu Matias, Constantinescu David, Diaconu Alberto.
La categoria de vârstă 2009, gălăţenii de la Luceafărul antrenaţi de Cătălin Ababei s-au cocoţat pe treapta a treia a podiumului după ce au înregistrat rezultatele: 3-1 cu Kinder Brăila, 5-0 cu Dinamo Bacău, 1-1 cu Prosport Focşani, 3-1 cu Magic Iaşi, în sferturi de finală, 2-3 cu Prosport, în semifinale, 3-2 după penaltiuri cu LPS Vaslui, în finala mică. Lotul folosit de echipa gălăţeană: Grigore Alex, Neagu Ştefan, Mirică David, Pistol Robert, Docuz Alex, Crihană Alin, care a fost desemnat de organizatori cel mai bun jucător al turneului, Munteanu Mihai, Budur Alexandru, Ciobanu Mario.