06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dominaţie gălăţeană la fileu! „Siderurgiştii” au câştigat patru Cupe ale României la Bacău

Sala Orizont din Bacău a găzduit în perioada 19-21 aprilie meciurile din cadrul Cupei României Under 13 şi Under 23 la badminton. Galaţiul a fost prezent la ambele categorii de vârstă cu sportivi de la Siderurgistul, Agero şi CSU. Rezultate foarte bune au fost obţinute de „siderurgiştii” gălăţeni, antrenaţi de Iulian Călin, Adrian Panfil, care i-au însoţit la concurs şi Dorel Badiu, consemnat de data aceasta în „garnizoana”Siderurgistul, care au cucerit patru Cupe în trei finale: Sebastian Cristi Panaite - Sonya Stancu, ambii Siderurgistul, la dublu mixt; Sonya Stancu - Sofia Dumitru, de la CSO Voluntari, la dublu fete; Sebastian Panaite - Vlad Vrîncianu, de la CSŞ Bacău, la dublu băieţi. Sebastian a ocupat locul 2 la simplu băieţi. Au avut evoluţii frumoase şi ceilalţi sportivi gălăţeni care ne dau mari speranţe pentru viitor: Ştefan Munteanu, Ligia Pazargic, Miruna Toma, Dorothea Ursăchescu. La Tineret Under 23 cele mai bune clasări le-au avut sportivele de la CSU Galaţi: Delia Ştefania Iftene (simplu fete) şi Daria Irina Gherasim (dublu fete). La nivel de arbitraj Galaţiul a fost reprezentat de către George Grădinaru şi Delia Ştefania Iftene. „Acest turneu ne-a demonstrat că "familia" badmintonului gălăţean, care îşi desfăşoară activitatea în sala Siderurgistul, poate trece peste orice obstacole şi poate face performanţă în continuare. Suntem aici şi mergem înainte!”, ne-a declarat antrenorul Dorel Badiu.