16 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Simone Tempestini a câștigat Raliul Moldovei
Campionul en titre al României, Simone Tempestini, a câștigat, duminică, Raliul Moldovei, etapa a șasea a Campionatului Național de Raliuri Betano.
Tempestini a câștigat Raliul Moldovei și la prima sa participare, în 2018.
Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally 2 Evo) a fost cronometrat cu timpul de 01 h 28 min 33 sec 6/10, fiind urmat de Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally 2), la 01 min 41 sec 9/10, și de Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2), la 03 min 00 sec 5/10.
Fostul campion național Valentin Porcișteanu, câștigător al Raliului Moldovei în 2019, a încheiat pe locul 5.
În total, 52 de echipaje, inclusiv 5 străine (din Turcia, Bulgaria și Italia), au fost prezente la startul festiv care s-a dat în Piața Tricolorul din Bacău.
Sebastian Barbu este noul lider al clasamentului general, cu 187,6 puncte, urmat de Andrei Gîrtofan, 186,2 puncte, în timp ce Tempestini are 164 de puncte. Se iau în calcul cele mai bune șapte rezultate din totalul de nouă etape programate.
Etapa a șaptea a sezonului va fi Raliul Iașului, în perioada 2-4 septembrie. (sursa Agerpres)