25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Unirea Braniştea a câştigat pe „Lieşti Arena”. Sporting, doar o remiză

Liga a 3-a la fotbal a programat la sfârşitul săptămânei trecute partidele din cadrul celei de-a cincea etape. Cele două reprezentante ale Galaţiului din seria a 2-a au jucat acasă pe stadionul „Lieşti Arena”. Sporting Lieşti a remizat sâmbătă cu nou promovata Voinţa Limpeziş, după ce a condus cu 2-0 la pauză şi a irosit foarte multe ocazii şi a căzut inexplicabil în partea a doua. Rezultat final: Sporting - Voinţa 2-2 (2-0). Pentru lieşteni au marcat: Iordache şi Costea. Antrenorul Cristi Brăneţ a folosit formula: A.Brăneţ - Ştefănescu, Maftei, Cucu, Sevastian - Chiriac, Mihu, Stan, Iordache - Grigoraş, Costea. Au mai jucat: Munchiu şi Călin.
Duminică, în aceeaşi locaţie, nou promovata Unirea Braniştea a bifat a doua victorie sezonală, scor final 3-1 după ce la pauză tabela a arătat 1-0. Pentru învingători au înscris: Spînache, o dublă şi Ed.Dumitru. Antrenorul Ionuţ Niculcea a aliniat formaţia: Ursu - Mihai, Enache, Gîţă, Hilohi - Năpîrlică (Murgoci), Manea - Oniciu (Gherghişan), Ţicămucă (Popa), Răducan (Tarozzi) - Spînache. După cinci etape, Unirea Braniştea ocupă locul 5 cu 7 puncte, iar Sporting se poziţionează pe 7 cu 5 puncte. Etapa viitoare, echipele gălăţene vor juca astfel: Viitorul Ianca - Sporting Lieşti şi Aerostar Bacău - Unirea Braniştea.