27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a defilat la Iaşi

Vicecampioana României a jucat luni seara la Iaşi cu CSM Politehnica, într-o partidă ce a contat pentru cea de-a 14-a etapă a Ligii I la futsal. Chiar dacă conform tradiţiei din ultimii se anunţa o partidă echilibrată, de data aceasta lucrurile au stat cu totul altfel, echipa gălăţeană antrenată de Cosmin Gherman şi Alexandru Tănăsilă a dominat clar din primul şi până în ultimul minut, obţinând o victorie lejeră. Borges şi Laşcu serviţi de Varela au pus lucrurile la punct de la început, 2-0 în min.7. Gălăţenii şi-au creat o sumedenie de ocazii în continuare dar mingea a refuzat să mai intre în poartă în prima parte. Ieşenii însă s-au dovedit pragmatici şi au redus diferenţa prin Despan în min.12 la unul din rarele contraatacuri pe care le-au iniţiat. După pauză, pe teren a existat o singură echipă care a făcut legea. Iureşul gălăţean a fost concretizat cu şase goluri, unul mai frumos ca celălalt, care i-au avut ca autori pe: Laşcu (2), Varela, Crăciun, Boubătrân, Apostol din lovitură de la 10 metri. Golul din min.37 care a închis tabela a purtat semnătura lui Laşcu, internaţionalul Moldovei, transformând cu precizie o lovitură de pedeapsă obţinută de „puştiul” Marius Arhire, care a debutat cu acest prilej în Liga 1, el fiind promovat de la echipa satelit Under 19. Rezultat final: CSM Politehnica Iaşi - United Galaţi 1-8 (1-2). Lotul echipei noastre: Wellington „Nene”, Păduraru - Burdujel, Laşcu, Borges, Varela, Crăciun, Tudose, Covaci, Apostol, Boubătrân, Arhire şi Cojoc. United se menţine pe locul 4 în ierarhie cu 31 de puncte dar ar putea să-şi îmbunătăţească zestrea de puncte şi implicit poziţia din clasament după verdictul Comisiei de Soluţionare a Litigiilor, aşteptat pe 13 decembrie.