28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a fost eliminată din Cupa României după loteria penaltiurilor

Cel mai interesant duel din sferturile de finală ale Cupei României Fortuna la futsal s-a disputat marţi seara în sala Polivalentă din Deva între CSM Deva, deţinătoarea trofeului şi United Galaţi, campioana României en-titre. Aşa cum se anticipa, cele două echipe şi-au demonstrat calităţile şi au oferit o partidă spectaculoasă şi plină de dramatism. Devenii au intrat hotărâţi pe teren, dar s-au dovedit şi foarte pragmatici, reuşind să conducă cu 2-0 după dubla lui Savio. „Tigrii” lui Florin Ignat s-au întrecut în ocazii, irosind 7-8 ocazii din care patru 1-1 cu portarul Voin, care a prins o seară de excepţie. În ultimul minut al primei părţi, o fază frumoasă pe traseul Deiby - Araujo - F.Sasse a fost finalizată de ultimul. Echipa gălăţeană a ieşit foarte motivată de la vestiar, căpitanul Araujo a egalat direct din lovitură liberă în min.25 şi partida s-a relansat. În continuare s-a jucat pe contre cu oportunităţi la ambele porţi. United putea să treacă în avantaj, dar Araujo şi Cojocaru au ratat două lovituri de la 10 metri. Gazdele au replicat prin Nastai, care a fost blocat în extremis de Ignat şi Savio. În prelungiri tabela de marcaj nu s-a mai modifica, deşi ambele combatante nu au transformat câte o lovitură de la 10 metri. Zeiţa Fortuna a fost de partea celor de la CSM Deva la loteria penaltiurilor care au reuşit să obţină ultimul bilet pentru Final Four-ul Cupei. Rezultat final: CSM Deva - United Galaţi 6-3 după penaltiuri (2-2, 2-1). Pentru formaţia gălăţeană au jucat: Toniţă, Cârdei - Araujo, F.Sasse, Deiby, Boşneagă, Dudău, Crăciun, Cojocaru, Ignat, Crişan.