United a învins entuziasmant Odorheiul şi a revenit pe primul loc

Runda a doua a turului suplimentar din Liga 1 la futsal a programat joi seara în sala Polivalentă Dunărea derbiul United Galaţi - FK Odorheiul Secuiesc. Se anunţa un duel interesant după ce primele confruntări din acest sezon s-au încheiat nedecis: 3-3 la Odorhei, respectiv 0-0 la Galaţi. Campioana României a intrat foarte motivată pe parchet după înfrângerea de la Deva, şi-a sufocat adversara şi a obţinut o victorie entuziasmantă. Tigrii lui Florin Ignat au muşcat prima dată în min.2 prin Crăciun, iar peste doar şapte minute după un autogol la şutul deviat a lui Dudău, scorul a devenit 2-0. Harghitenii au încercat să revină, au redus diferenţa, dar portarul Toniţă s-a opus de câteva ori şi lucrurile şi-au urmat cursul firesc, Araujo, după contraatacul declanşat de Ignat şi Crăciun au stabilit scorul primei reprize: 4-1.
De menţionat că United a mai irosit ocazii importante din care amintim o lovitură de la 10 metri şi bara lui Crişan. Tigrii s-au dezlănţuit şi au făcut spectacol în partea a doua, au marcat de trei ori: Crişan, Araujo asistat de Krstic, aflat la debutul în tricoul United şi Toto Cireş, care a stabilit scorul final: 7-2. United a folosit lotul: Toniţă, Cârdei - Burdujel, O.Cireş, Dudău, Crăciun, Ignat, Krstic, Crişan, Araujo, Arhire, Oană. Podiumul Ligii 1 se prezintă astfel: 1. UNITED GALAŢI 32 puncte, 2. Autobergamo Deva 31 p, 3. FK Odorheiul Secuiesc 30 p, cu menţiunea că echipa gălăţeană are un meci mai puţin disputat. Cea de-a treia etapă, programează pe 12 februarie, de la ora 18.00, în sala sporturilor din Deva un alt derbi de mare atracţie, Autobergamo - United. *sursa foto: Sportul Ilustrat