25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United nu se predă şi merge până la capăt

Meci foarte strâns în primul duel al finalei Ligii I la futsal. Informatica Timişoara s-a impus cu 1-0 în primul meci de la Galaţi, după o partidă aprigă, pe care o putea câştiga oricare dintre combatante. Chiar dacă a fost un meci sărac în goluri, fazele spectaculoase nu au lipsit. Brazilianul Varela a dat tonul la driblinguri spectaculoase, însă cea mai mare ocazie i-a aparţinut internaţionalului. Repriza a doua a debutat cu ratarea lui Burdujel, care a lovit imprecis mingea într-o situaţie favorabilă. Rakic l-a pus din nou la încercare pe goalkeeperul gazdelor, iar la cealaltă poartă Borges a ratat şi el execuţia singur cu portarul bănăţenilor. Cea mai mare ocazie a reprizei i-a aparţinut lui Crăciun, care a deviat cu călcâiul un şut al lui Laşcu, dar veteranul Iancu a fost pe fază şi a respins în corner. Sârbul Simic a fost aproape de a înscrie pe contraatac, fază la care timişorenii au cerut henţ, însă imediat oaspeţii au comis a şasea greşeală în repriza a doua, iar arbitrii au dictat lovitură de la 10 metri. Laşcu a încercat o execuţie plasată, dar s-a opus din nou portarul de la Informatica. „Nene” Wellington da Silva şi-a salvat din nou echipa la o execuţie a lui Simic, dar nu a mai putut face nimic cu două minute înainte de final. United a scos portarul, dar tabela a rămas neschimbată până la finalul partidei în ciuda unei ocazii uriaşe de 1-1 în ultima secundă ratată de Varela.Meci foarte strâns în primul duel al finalei Ligii I la futsal. Informatica Timişoara s-a impus cu 1-0 în primul meci de la Galaţi, după o partidă aprigă, pe care o putea câştiga oricare dintre combatante. Chiar dacă a fost un meci sărac în goluri, fazele spectaculoase nu au lipsit. Brazilianul Varela a dat tonul la driblinguri spectaculoase, însă cea mai mare ocazie i-a aparţinut internaţionalului. Repriza a doua a debutat cu ratarea lui Burdujel, care a lovit imprecis mingea într-o situaţie favorabilă. Rakic l-a pus din nou la încercare pe goalkeeperul gazdelor, iar la cealaltă poartă Borges a ratat şi el execuţia singur cu portarul bănăţenilor. Cea mai mare ocazie a reprizei i-a aparţinut lui Crăciun, care a deviat cu călcâiul un şut al lui Laşcu, dar veteranul Iancu a fost pe fază şi a respins în corner. Sârbul Simic a fost aproape de a înscrie pe contraatac, fază la care timişorenii au cerut henţ, însă imediat oaspeţii au comis a şasea greşeală în repriza a doua, iar arbitrii au dictat lovitură de la 10 metri. Laşcu a încercat o execuţie plasată, dar s-a opus din nou portarul de la Informatica. „Nene” Wellington da Silva şi-a salvat din nou echipa la o execuţie a lui Simic, dar nu a mai putut face nimic cu două minute înainte de final. United a scos portarul, dar tabela a rămas neschimbată până la finalul partidei în ciuda unei ocazii uriaşe de 1-1 în ultima secundă ratată de Varela.Declaraţii:Robert Lupu – antrenor-jucător Informatica Timişoara: „United tot timpul ne-a pus probleme, este o echipă foarte bună, acum au un antrenor foarte bun, au un lot bun, sunt organizaţi. Astăzi a fost ziua noastră, trebuie să muncim mult, nu este nimic terminat, chiar dacă vom reuşi să câştigăm două meciuri aici. Sunt două echipe, cele mai bune din România şi nimeni nu este favorit”.Vitor Hugo Costa – antrenor United Galaţi: „A fost un meci în care eu cred că United a fost echipa mai bună pe teren. Am avut ocazii din care trebuia să dăm gol. Nu  putem... într-o finală, din astfel de ocazii nu putem să ratăm, trebuie să dăm gol. Vedem mâine. A trecut doar un sfert din finală, mai avem mâine, sper să avem şi noi noroc la finalizare şi Doamne ajută!”.Meciul doi dintre United Galaţi şi Informatica Timişoara s-a jucat aseară după închiderea ediţiei în sala Dunărea, după care finala se mută în Banat pe 21 şi 22 mai pentru meciurile trei şi patru. Eventualul  joc decisiv se va juca la Galaţi pe 27 mai.