29 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United s-a îndepărtat de podium

Luni seara, sala Polivalentă „Dunărea” a găzduit partida derbi United Galaţi - Autobergamo Deva, din cea de-a XII-a etapă a Ligii I la futsal. Internaţionalul moldovean Laşcu a deschis scorul pentru echipa gălăţeană în min. 3 cu un gol spectaculos, şut din vole de la 15 metri care s-a oprit aproape de vinclu. Devenii nu au acuzat şocul şi au reuşit să revină foarte repede prin reuşitele lui Manya şi Cristi Matei. La 1-2, United a irosit o şansă mare de egalare, internaţionalul bulgar Stoykov trimiţând alături cu poarta goală. Oaspeţii au intrat la vestiare cu plus doi pe tabelă, după golul lui Moţ din ultimul minut. Repriza a doua a început tare, Apostol a redus diferenţa, Pânzaru a replicat cu o execuţie norocoasă cu pieptul, pentru ca în ultimele cinci minute să iasă la rampă Cristian Matei, care mai întâi a înscris în propria poartă unde s-a aflat ex-gălăţeanul Petrişor Toniţă, pentru ca apoi să-şi ia revanşa din penalti la cealaltă poartă. Rezultat final: United Galaţi - Autobergamo Deva 3-5 (1-3). Din tabăra gălăţeană au absentat: Cojoc şi Tudose. „A fost un meci disputat în care şansa a jucat un rol important. Băieţii mei au luptat şi cu puţin noroc puteam obţine măcar un rezultat de egalitate. Cred că faza la care a ratat Stoykov a fost momentul psihologic al partidei. Nu facem o dramă din această înfrângere pentru că mai sunt multe etape pâna la finalul sezonului regulat, plus că urmează şi play-off-ul”, a declarat după fluierul final antrenorul David Asandei. Lotul echipei gălăţene: Salichi - Burdujel, Stoykov, Laşcu, Crăciun, Cireş, Apostol, Hendrius da Silva, Bâgu, Popa, Stoian, Stratulat, Păduraru, Tănăsilă. United a coborât pe locul V cu 18 puncte şi va juca două meciuri la sfârşitul săptămânii: cu Galactic Focşani (joi) şi cu Dunărea Călăraşi (sâmbătă), ambele în deplasare.