29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărea este aproape campioană

Hocheiştii gălăţeni au intrat decişi să demonstreze în meciul 4 al finalei că înfrângerea suferită în meciul 3 în faţa Stelei a fost doar un accident. Şi se poate spune că au reuşit pe deplin. Jucătorii Dunării au fost miercuri seară şi rapizi şi tehnici, şi altruişti, şi dedicaţi. Balul a fost deschis de Adrian Irimia, unul dintre puţinii hocheişti gălăţeni rămaşi în lot. Jucătorul care s-a remarcat mai mult prin eliminări în momente importante ale partidelor, a trimis un trasor care s-a oprit în vinclul porţii lui Catrinoi. Era minutul 4 şi echipa gazdă părea altă echipă decât formaţia care jucase marţi seară sub acelaşi nume. Golul doi a venit firesc. Attila Goga l-a angajat pe colegul pe care îl ştie bine din perioada petrecută împreună la Miercurea - Ciuc, Ede Mihaly şi Rapidul atacant harghitean a sprintat irezistibil, l-a driblat pe Catrinoi şi a marcat în stil Serghei Makarov, 2-0 pentru Dunărea. Până la finalul primei reprize nu s-a mai marcat chiar dacă au fost ocazii la ambele porţi. Repriza secundă a început tot cu Dunărea la timonă. Biro a făcut 3-0 din pasa lui Donika, iar Szabolcs Szocs a dus scorul la 4-0 într-un moment în care echipa gălăţeană avea 2 oameni în plus pe gheaţă. Dunărea a beneficiat şi de o lovitură de penalitate, dar Nimenko a scăpat pucul de sub control după ce l-a driblat pe Catrinoi. Steliştii au încercat să replice, dar Onodi a fost de netrecut. Dunărea conducea cu 4-0 după două reprize şi soarta partidei părea decisă. Steaua încearcă să se apropie pe tabelă de adversara sa, arbitrii dau şi ei o mână de ajutor, elimină jucători de la Dunărea pe banda rulantă, dar bucureştenii nu-l pot învinge pe Otto Onodi. Golul 5 al Dunării a fost o bijuterie demnă de NHL. Balint a pătruns în jumătate adversă, i-a întors pucul în diagonală lui Goga care l-a găsit tot cu o diagonală pe Balint, iar acesta a înscris cu un şut necruţător sub bară. Scorul devenise 5-0 şi spectatorii au început să facă valuri. Steliştii au încercat cu disperare să înscrie şi chiar dacă au evoluat aproape toată repriza a 3-a cu unul sau doi jucători în plus pe gheaţă nu au izbutit nici măcar golul de onoare. Nimenko şi-a înscris şi el numele pe lista marcatorilor după o fază asemănătoare cu cea de la golul 5. Cireaşa pe tort a pus-o Ede Mihaly care a reuşit al treilea gol al său după un sprint perfect şi o finalizare de maestru. Dunărea conducea cu 7-0, iar spectatorii se frecau la ochi şi nu le venea să creadă. Nimenko şi-a permis să mai irosească încă o lovitură de penalitate, iar Otto Onodi a închis pur şi simplu poarta. Dunărea s-a impus cu 7-0 şi nu are cum să mai scape titlul de campioană pentru că scorul general este 3-1 pentru gălăţeni. Steaua a suferit o înfrângere umilitoare pe care nu o va uita multă vreme de acum înainte. Este posibil ca hocheiştii pregătiţi de Nelu Alexe să acuze şocul înfrângerii ruşinoase de la Galaţi. Dacă va fi aşa sau nu, vom afla în meciul 4 care se va disputa în această seară pe patinoarul din Cârţa. Partida Steaua - Dunărea va începe la ora 19:00 şi va fi transmisă de Digisport. Dunărea poate cuceri primul titlul de campioană din istorie la Cârţa, însă suporterii ar prefera ca victoria finală să fie obţinută luni pe patinoarul din Galaţi. Indiferent unde va fi obţinut titlul, important este ca echipa lui Cornel Chiriţă să reuşească a 4-a victorie în finală. Galaţiul merită să obţină un titlul de campioană pentru că oraşul de la Dunăre a fost mereu o uzină de hocheişti, iar sportul cu pucul şi crosa a fost menţinut în viaţă datorită unor entuziaşti precum regretatul Stelian Rusu, Teodor Oprica, Mihai Brandabur, Ioan Berdilă şi alţi pasionaţi ai celui mai rapid sport pe echipe. Componenţii lotului actual al Dunării pot intra în istoria Galaţiului şi a hocheiului românesc. Uneori poarta gloriei ţi se deschide doar o dată şi trebuie să intri cât mai repede pentru a nu rămâne între anonimi.