09 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
În sfârşit victorie pentru Oţelul

Runda cu numărul 25 din Superligă a fost deschisă vineri la Galaţi cu partida SC Oţelul - FCU 1948 Craiova. Oţelarii lui Dorinel Munteanu au avut lovitura de începere, jocul a avut un ritm bun încă de la început, pe contre. Echipa gălăţeană a avut prima ocazie în min.8 când centrarea lui Pop la firul ierbii nu a fost ajunsă de Bodişteanu, s-a instalat în jumătatea de teren adversă, iar oltenii au încercat să surprindă pe contraatac. Lameira a şutat prin surprindere în min.29, dar nu a nimerit cadrul porţii lui Gurău. În prelungirile primei reprize, oaspeţii au beneficiat de un corner rămas fără rezultat. Repriza a doua a debutat cu şutul bombă a lui Zhelev reţinut în doi timpi de portanul Craiovei. Oţelul a reuşit să deschidă scorul în min.65 după o acţiune rapidă pornită din propria jumătate, Maciel a centrat perfect la întâlnire pentru Bodişteanu, care a şutat din prima în plasă şi a continuat să pună presiune, iar Bodişteanu a trecut pe lângă 2-0 în min.69. Oţelul a învăţat din greşelile anterioare, a gestionat bine situaţia şi a tremurat puţin doar în min.87 la oportunitatea lui Chiţu. Trupa lui Dorinel Munteanu obţine astfel prima victorie în faţa propriilor suporteri din 2024.

CASETA TEHNICĂ:
Scor: SC Oţelul Galaţi - FCU 1948 Craiova 1-0 (0-0). Stadion: Oţelul. Spectatori: 5.000. Au marcat: Bodişteanu (min.65).
Formaţii: SC Oţelul: Stoian - Zhelev, Cisse, Lovric, Silva - Lameira (min.80 Adăscăliţei), Cisotti, Teles (min.56 Zivulic) - Maciel (min.84 Jardan), Pop (min.56 Rusevic), Bodişteanu (min.84 Tănasă). Rezerve neutilizate: E.Pap - Yabre, S.Rus, Gaitan, Ghiocel, Bordun, Cîrjan. Antrenor: Dorinel Munteanu; FCU Craiova 1948: Gurău - Negru, Lekiatas, Lacroix, Padula - V.Achim, Dr.Albu (min.89 Ibrahim) - Baeten (min.46 Bahassa), Bauza, Chiţu - Blănuţă (min.80 Blidar). Rezerve neutilizate: R.Popa - Kvakic, Asamoah, V.Pop, M.Ilie, Sidibe, Ibrahim. Antrenor: Giovanni Costantino.
Cartonaşe galbene: Silva, Stoian, respectiv Padula, Chiţu, Negru, Lekiatas.
Arbitru: Horia Mladinovici (Bucureşti). Asistenţi: Florin Neacşu (Argeş), Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe); Arbitru VAR: Cătălin Popa (Piteşti). Asistent VAR: Marius Marchidanu (Brăila).