30 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a remizat la Voluntari

Echipele momentului, FC Voluntari şi Oţelul s-au duelat sâmbătă după-amiază în cea de-a patra etapă din play-out-ul Superligii. Conform tradiţiei, trupa lui Dorinel Munteanu a început cu un pressing avansat care a incomodat din faşă construcţia gazdelor. Prima situaţie a aparţinut celor de la Voluntari în min.12 la o deviere a lui Armaş. La prima ocazie, echipa gazdă a deschis scorul după 20 de minute prin Dumiter, angajat perfect cu o pasă în adâncime, a şutat şi l-a învins pe Pap. Golul le-a dat curaj şi FC Voluntari a avut momente bune, dar fără multe realizări în atac. Oţelul a părut toropită de căldură şi nu a reuşit să expedieze niciun şut pe spaţiul porţii în primul mitan. Dumiter a ratat posibilitatea să facă dubla în min.44, l-a driblat pe Pap, dar a fost blocat în extremis de Cisse. Dorinel şi-a muştruluit elevii la cabine şi a făcut două schimbări din min.46 şi încă două în min.51. Oţelul a preluat iniţiativa şi prima oportunitate a apărut în min.56 când şutul lui Bodişteanu a ţintit doar plasa laterală. Peste un minut, din poziţie favorabilă, Malle a ratat şutul. Nici căpitanul Cisotti, după o cursă impetuoasă nu a nimerit poarta. Oţelul a continuat să aibă iniţiativa în partea a doua şi Cisse a irosit egalarea în min.80 cu lovitură de cap în bară. O fază controversată s-a înregistrat în min.90 la un duel în suprafaţa de pedeapsă a gazdelor între Merloi şi Bodişteanu, în care oţelarii au solicitat penalti, dar centralul Barbu a considerat simulare. Până la urmă s-a făcut dreptate, Lameira a egalat în prelungiri, iar Pop a fost foarte aproape să aducă victoria la Galaţi. Echipa gălăţeană nu a pierdut în ultimele cinci jocuri. Oţelul va disputa meciul următor joi, 17 aprilie, de la ora 20.30, pe teren propriu cu U Cluj, în semifinalele Cupei României Betano. Scor final: FC Voluntari - SC Oţelul 1-1 (1-0).