17 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oțelul a uitat să câștige la Galați

Partida de pe stadionul Oţelul dintre echipa gazdă şi Sepsi OSK din cea de-a 19-a etapă a Superligii a început surprinzător. Fără Dorinel Munteanu pe bancă, suspendat, oţelarii au început apatic, oaspeţii au profitat şi au deschis scorul încă din min.4 prin Matei, rămas 1-1 cu Dur-Bozoancă, angajat excelent de Ştefănescu, cu o pasă care a surprins defensiva gălăţeană visătoare. Oţelul a acuzat şocul şi Sepsi a continuat să fie periculoasă, Dur Bozoancă s-a opus în faţa lui Ştefănescu. Echipa gălăţeană a replicat destul de târziu şi prima ocazie s-a înregistrat în min.36 prin şutul lui Teles, la capătul unei acţiuni personale. Peste doar trei minute, Oţelul a egalat la capătul unei faze şnur pe traseul Dur-Bozoancă - Cisotti - Pop, care a ţintit bara - Maciel a recuperat şi a marcat. Finalul de repriză ne-a aparţinut, dar presiunea la poarta oaspeţilor nu s-a concretizat pe tabela de marcaj.

La reluare s-a jucat pe contre. Sepsi a început din nou tare, Dur-Bozoancă a intervenit salvator în două situaţii, dar nu a mai avut ce să facă la execuţia de excepţie a internaţionalului Ştefănescu care şi-a adus din nou echipa în avantaj. În min.69 Ciobotariu a trecut pe lângă 3-1. Oţelul a ripostat în min.74 când Silva nu s-a întâlnit cu mingea în poziţie favorabilă după centrarea lui Fatai. Formaţia vizitatoare şi-a majorat avantajul în min.75 prin Ciobotariu. Forcingul de final a aparţinut Oţelului, Cîrjan a redus diferenţa din assistul lui Maciel şi a trecut pe lângă egalare în prelungiri la tripla ocazie din prelungiri Fatai, cap în bara transversală, Cîrjan şi Lopez, mingile fiind respinse de pe linia porţii. Oţelul pierde al doilea meci consecutiv pe teren propriu.

casetă tehnică

SC Oţelul Galaţi - Sepsi OSK Sf.Gheorghe 2-3 (1-1)

stadion Oţelul, spectatori: 4000

Au marcat: Maciel (min.38), Cîrjan (min.83) respectiv Matei (min.4), Ştefănescu (min.64), Ciobotariu (min.75)

Formaţii:

Oţelul Galaţi: Dur-Bozoancă - Adăscăliţei, Yabre (min.70 Lopez), Lovric, Silva - Cisotti, Zivulic (min.70 Neagu), Teles (min.76 Cîrjan) - Maciel, Pop (min.70 Fatai), Bodişteanu (min.70 Rus). Antrenor: Dorin Toma

Sepsi OSK Sf.Gheorghe: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Kecskes - Varga (min.87 Damaşcan), Rodriguez (min.46 Păun), Alimi, Oteliţă (min.76 Oroian) - Matei (min.87 I.Gheorghe) - Şafranko, Ştefănescu (min.76 Ştefan). Antrenor: Bernd Storck

cartonaşe galbene: Bodişteanu, Zivulic, Neagu respectiv Matei, Alimi, Niczuly, Kecskeş, Damaşcan, Ştefan

Arbitru: Marian Barbu (Braşov); Asistenţi: Stelian Slabu (Braşov), Valentin Dumitru (Prahova)

Arbitru VAR: Andrei Moroiţa (Ploieşti). Asistent VAR: Mihăiţă Necula (București)