
Pe şantierul din incinta Spitalului Judeţean Clinic de Urgenţă „Sf. Ap. Andrei” Galaţi s-a turnat, joi, primul strat de asfalt pe căile rutiere de acces dinspre strada Brăilei. Lucrările fac parte dintr-un amplu proiect de modernizare, în valoare de aproape 9 milioane de lei, derulat de Consiliul Judeţean Galaţi, care vizează reabilitarea completă a infrastructurii rutiere şi pietonale din această zonă.
Proiectul include refacerea carosabilului şi a semnalizării rutiere, amenajarea trotuarelor, instalarea unui sistem modern de iluminat public, precum şi realizarea unei reţele eficiente de colectare a apelor pluviale. De asemenea, pentru fluidizarea circulaţiei şi îmbunătăţirea accesului către unitatea medicală, în cea de-a doua etapă a investiţiei va fi construit un tunel subteran care va asigura legătura dintre spital şi noul corp al Prosecturii.
„La Spitalul Judeţean Galaţi au fost realizate sau sunt în curs de finalizare investiţii importante, de la extinderea parcării supraetajate până la construirea unor noi corpuri medicale. Modernizarea căilor de acces completează aceste investiţii şi contribuie la crearea unui spital modern, eficient şi uşor accesibil pentru toţi gălăţenii”, transmite preşedintele CJ Galaţi, Costel Fotea.

